2016 ECNS kongresine Üsküdar Üniversitesi aday

Abone ol

google news logo
Giriş20 Eylül 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Yedincisini 2010 yılında İstanbul’a taşıyan, çok sayıda sinirbilimin dünyaca otorite ismini bir İstanbul’da araya getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi olarak 2016 yılında gerçekleştirilecek ECNS kongrelerinin ev sahipliğine hazır olduklarını söyledi. Önemi her geçen gün artan kongrenin Türkiye’de yapılmasını teklif ettiklerini ifade eden Tarhan, toplantı sonucunda  teklifin ilke olarak benimsendiğini de kaydetti.

Dünya çapında en iyi bilim adamları ve klinisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen ECNS, ISFSI, ISBEM, ISNIP ve ISBET Konferanslarının 10’uncusu geçtiğimiz günlerde İsviçre’nin Cenevre kentinde yapıldı. Sinir Bilim üzerine 5 oluşumun katılımıyla organize edilen bu önemli konferansa alanında otorite isimler katılırken Üsküdar Üniversitesi’nin kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da katılımcılar arasındaydı.

9’uncusu geçtiğimiz yıl ABD’de gerçekleştirilen, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da konuşmacı olarak katıldığı konferanslarda Üsküdar Üniversitesi ve NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi 4 ödüle;

 

1. Roy John Kariyer Katkı Ödülü

2. Genç Araştırmacılar Ödülü

3. Başkanlık Hizmet Ödülü

4. En iyi Poster Ödülleri bilimsel sponsorluk yapmıştı.

Kongreyi önemseyen Üsküdar Üniversitesi, Prof. Dr. Nevzat Tarhan öncülüğünde ECNS Kongrelerinin 7’incisi ise 2010 yılında İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Bilimsel bu başarı İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’nun öncülüğünü yaptığı, İstanbul Ticaret Odası’nın desteklediği “İstanbul’un Kongre Elçisi Olun” ödül törenine de taşınmıştı. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a bu girişiminden ötürü “Kongre Elçisi Ödülü” verilmişti.

Davranış Bilimleri ve Sağlığı alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi Üsküdar Üniversitesi şimdi de ECNS toplantılarının 2016 yılı etkinliğine talip.

İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen ECNS Board toplantısına katılan ve burada yaptığı sunumda İstanbul’un önemi ile 2010 yılında gerçekleştirilen kongre tecrübelerine dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, 2016 yılı kongresinin Türkiye’de yapılmasını teklif ettiğini söyledi. Tarhan, bu teklifini ilke olarak benimsendiğini de sözlerine ekledi.