22. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi 1 Eylül’de İstanbul’da başlıyor...

Abone ol

google news logo
Giriş23 Ağustos 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

22. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi 1 Eylül’de İstanbul’da başlıyor...22. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi, Sosyal Psikiyatri Derneği işbirliğiyle 1-3 Eylül 2016 tarihleri arasında Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşecek.  Kongre’nin konuşmacıları arasında psikanaliz alanının en prestijli ödüllerinden “Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü”nün sahibi ve “politik psikolojinin dehası”  olarak kabul edilen Prof.Dr. Vamık Volkan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ünlü isim yer alıyor.

Bu yıl Keşif Özgürlük İster” temasıyla gerçekleşecek olan 22. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi’nde; “Nörobilim Penceresinden Özgürlük ve Keşif”, “Kimlik: Keşif mi, İcat mı”,  “Sığınmacılık, Mültecilik, Zorunlu göç”, “Otantik Merak”, “Sosyal Biliş”, “Özgürlüğe Karşılık Bağımlılık”, “Varolmak ve Ölmek Arasında Anksiyete”, “Ortaklığın Bozulması: Tükenen Kaynaklar ve Yükselen Narsizm”, “Hayatın Sahnesi: Psikodrama”, “İfade Özgürlüğü”, “Tutukluluk ve Beyin“, “Çatışma ve Ruhsal Travma” gibi pek çok güncel ve farklı konu,  konferans ve panellerin yanı sıra kurslarla da ele alınacak.

Kongre’de ayrıca ruh sağlığının korunması, hazzın nörobiyolojisi, intihar, yeme bozukluğunun psikolojisi, spor ve psikiyatri, onkoloji hastalarına psikososyal yaklaşım, sanat terapi yöntemlerinin çeşitli alanlardaki uygulaması gibi konular da yer alacak.

Prof.Dr. Vamık Volkan “mülteciler” hakkında konuşacak

Bu yıl Kongre’ye, dünya barışının sağlanması konusunda yaptığı çalışmalarıyla tanınan ve geçen yıl psikanaliz alanının en prestijli ödüllerinden “Mary Sigourney Psikanaliz Ödülü”nü alan Prof.Dr. Vamık Volkan da katılarak “Mülteciler” başlıklı bir konuşma yapacak. “Politik psikolojinin dehası” kabul edilen Prof.Dr. Volkan, barış adına yaptığı çalışmalardan ötürü Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterilmişti.

Kongre’nin diğer katılımcıları arasında Central Florida Üniversitesi, Ortadoğu Çalışmaları koordinatörü Prof. Hakan Özoğlu, Haliç Üniversitesi Tarih Felsefesi bölümünden Prof. Dr. Şahin Uçar, karikatürist İrfan Sayar, Psikodramatist Deniz Altınay’ın da bulunduğu farklı disiplinlerden çok sayıda bilim insanı yer alacak.

Açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sosyal Psikiyatri Derneği kurucusu Prof. Dr. Işık Sayıl ve şimdiki başkanı Prof. Dr. Vesile Şentürk Cankorur’un yapacağı 22. Ulusal  Sosyal Psikiyatri Kongresi’nde bu yıl da birbirinden ilginç konu ve konuşmacılar yer alıyor.

Rasim Adasal Bilim Ödülü sahibini bulacak

Modern psikiyatriyi Türkiye’de yerleştiren ve yaptığı çalışmalarla toplum ile psikiyatriyi birleştiren Prof. Dr. Rasim Adasal adına verilecek ödül de Kongre’de sahibini bulacak.

Kongre ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye https://sosyalpsikiyatri2016.uskudar.edu.tr adresinden ulaşılabilir.