Alzheimer ve demans hastalarına özel merkez…

Abone ol

google news logo
Giriş08 Mart 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Yaşlı bireylerin sağlık standartlarının gelişimine ve yaşam kalitesinin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla öğrenci yetiştiren Üsküdar Üniversitesi, bu alandaki başarılı çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Öa Bu kapsamda Üniversite İzmir’e davet edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Alzheimer ve Demans Hastları ve Aileleri Için Buluşma ve Dayanışma Merkezi düzenlenen dörenle açıldı. Törene Prof. Dr. Gülten Kaptan da davet edildi.

Alzheimer ve demans hastalarına özel merkez…Gerek ülkemiz gerek ise dünyada tıbbın ,teknolojinin gelişmesi, bireylerin sağlık konusunda daha bilinçli hale gelmesini sağlarken, bireylerin yaşam kalitesi ve süresini de uzattı. Bu da genç nüfusun yanı sıra yaşlı nüfusun artışı, nüfus artışı paralelinde çözülmesi gereken bir takım sorunları da getirdi.

Geleneksel yapının bozulması, çekirdek aileye dönüşü hızlandırırken bu durum yaşlıların yalnız kalma problemlerini de ortaya çıkardı. Bunu gören ilgililer ise çalışmalarını sorunun çözümü yönünde yoğunlaştırdı.

Bunun bilinciyle hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi “Anıları çalan hırsız” olarak tanımlanan Alzheimer’a karşı mücadele başlatarak, “Alzheimer ve Demans Hastaları ve Aileleri için Buluşma ve Danışma Merkezi” inşa etti. 4 milyonluk nüfusu bulunan şehirde kimse yalnız kalmasın sloganıyla hareket eden yetkililer, merkezi düzenlenen törenle açtı.

Törene, yaşlı bireylerin sağlık standartlarının gelişimine ve yaşam kalitesinin arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla öğrenci yetiştiren Üsküdar Üniversitesi de davet edildi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Gülten Kaptan önemli merkezin açışına katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Türkegül Kocaoğlu. Türkiye’de ilk kez Nazilli’de kurulan Alzheimer Hastaları ve Danışmanlık Merkezi’ni incelediklerini ve İzmir’deki merkezi hayata geçirmeye karar verdiklerini söyledi. Hem hekim olması dolayısıyla, hem de çevresinde yaşadığı tecrübelerden dolayı yaşlılık ve hastalıklarına duyarlılık kazandığını ifade eden Kocaoğlu, “Merkezin kurulma sürecinde Prof. Dr. Gülten Kaptan, Prof. Dr. İsmail Tufan, Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Prof. Dr. Aysel Gürsoy ve Uzm. Dr. Sevnaz Şahin ile beyin fırtınası yaptık. Büyükşehir Belediyesi Gürçeşme Huzurevi’nde yaşayan yaşlımız Mübeccel Verişoğlu’nun maddi katkılarıyla da merkezi hayata geçirdik, hepsine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Alzheimer ve demans hastalarına özel merkez… 2

Alzheimer hastaların artmış olması öz bakım gereksinimleri bakım verenleri ve aile üyelerine hastanın yanı sıra sıkıntılı durumlara sokabilmek olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Gülten Kaptan ise bu nedenle aile desteğinin çok önemli olduğunu söyledi. Kaptan, bu tür merkezlerin arttırılmasının, ailelere danışmanlık ve destek açısından son derece önemli olduğunun da altını çizdi.