Atatürk, en sevdiği Rumeli Türküleriyle anıldı…

Abone ol

google news logo
Giriş10 Kasım 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 76’ıncı yılında düzenlenen programla andı. Öğrenciler Atatürk’ün en sevdiği Rumeli Türkülerini de seslendirdi.

Üsküdar Üniversitesi Çarşı Kampüsü EmirNebi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen anma törenine tüm fakültelerden öğrenci ve akademisyenler katıldı.

Saatler 09:05’i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşımız okundu.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Zelka’nın açılış konuşması ile başlayan programda Zelka, 10 Kasımların sadece Atatürk’ü anmak değil aynı zamanda da anlamak amacıyla değerlendirilmesi gereken bir gün olduğunu söyledi.

Atatürk’ü anlamak günümüzde harici ve dâhili bedbahtların oyunlarına dâhil olmamaktır diyen Zelka, Atatürk’ün “bir ülkenin bağımsızlığı sadece siyasi yönden bağımsızlığı değil aynı zamanda askeri, ekonomik ve kültürel bağımsızlığı da içine almıştır” sözlerine dikkat çekti.

Bir ülkenin sahip olacağı en önemli kaynak olan gençlerimizin heba edilme çabasına karşılık ülkemizde büyük bir savaş verildiğini vurgulayan Zelka, gençlerin azimle, iradeyle Ata’sının ve Şehitlerinin mirasına sahip çıkması gerekliliğinin de altını çizdi.

Üniversite öğrencilerinden Furkan Kılınç’ın seslendirdiği Mustafa Kemal’i anlamak adlı şiir ise katılımcıları duygulandırdı.

Atatürk’ün kendi sesinden “Ulusuna Sesleniş” belgeselinin de gösterildiği anma programında Üsküdar Üniversitesi Armoni Kulübü öğrencilerinin Atatürk’ün sevdiği Rumeli Türkülerinden oluşan konseri ise beğeniyle seyredildi.

Öğrenciler anma programının ardından Atatürk’ün büstüne sevdiği kasımpatı çiçeklerini bıraktı. 

Atatürk, en sevdiği Rumeli Türküleriyle anıldı…

Atatürk, en sevdiği Rumeli Türküleriyle anıldı… 2