Bağımlılık Danışmanları Üsküdar’da yetişiyor…

Abone ol

google news logo
Giriş02 Eylül 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Bağımlılık Danışmanları Üsküdar’da yetişiyor…Bağımlılık, ülkemizde ve dünyada gittikçe artan bir sorun olarak karşımıza çıkarken bağımlılıkla mücadelede profesyonellerin eğitimi ve uzmanlaşmaları da önem taşıyor.  Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans programını açtı. Bu programla bağımlılık danışmanlarının yetiştirilmesi hedefleniyor.Bağımlılık Danışmanları Üsküdar’da yetişiyor… 2

Üsküdar Üniversitesi bağımlılıkla mücadelede ülkenin nitelikli uzman ihtiyacını karşılama adına lisansüstü eğitim programlarını çeşitlendiriyor.

Bu kapsamda Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü çatısı altında tezli ve tezsiz olmak üzere Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı açıldı.

Program, Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde bağımlılık danışmanlığı ve rehabilitasyonu kapsaması açısından Türkiye’de bir ilk.

Programın önemi ve neden ihtiyaç duyulduğuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, NPİSTANBUL Hastanesi AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz,  bir beyin hastalığı olarak değerlendirdiği bağımlılığı hekimliği, tıbbı ilgilendirdiği gibi hastalığın psikolojik, sosyolojik, felsefik tarafı olduğunu söyledi. Böyle olunca bağımlılığın diğer bilim dallarını da ilgilendirdiğinin altını çizen Dilbaz şu değerlendirmelerde bulundu.

Bağımlıların sayısı artarken aynı artış mücadele edecek personel sayısında görülmüyor

“Biz hastamızı hasta olarak ele aldığımız zaman tıbbi tedavisini ve rehabilitasyonu sonrasında kişinin tedavisinin devam edebilmesi için diğer bilim dallarına da ihtiyacımız söz konusu oluyor. Bu noktada özellikle de bağımlılık danışmanlarına. Ülkemizde bağımlılık gittikçe artan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli olarak sadece ülkemizde değil,  bütün dünyada haz ilkesine yönelme olduğundan özellikle hazza yönelik bir davranışın sonucunda davranışsal madde bağımlılığının gelişiminde yıllar içinde artış gözleniyor. Ancak aynı yükselişi tedavide ya da hastalığın yönetiminde görev alacak eğitilmiş personel noktasında görülmüyor. Burada bir eksiğimiz var. Personel eksiğini doktorlar ya da yardımcı sağlık personeli veya psikologlarla çözmeye çalışıyoruz ama onlar da yeterli değil. Bu ihtiyaca istinaden yaşanan ciddi boşluğu dolduracak ve bağımlılık danışmanı olarak eğitim görecek bir program hazırladık.”  

Deneyimli hocalarla bizzat klinikte çalışma şanları olacak!

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Programı olarak bu alandaki ihtiyacı karşılamayı hedeflediklerini belirten Dilbaz, öğrencilere önemli avantajlar sunduklarını söyledi. İngilizce ve Türkçe Psikolojisi eğitimleriyle çok deneyimli bir üniversite olduklarını, NÖROPSİKİYATRİ hastanesinde AMATEM birimlerinin olmasının da öğrencilerin eğitiminde ciddi avantaj olduğunu belirtti. Dilbaz şunları kaydetti.

“Ben de danışman olarak burada çalışıyorum. Biz zaten çok uzun zamandan beri dünyadaki tüm tedavi olanaklarını hastalarımıza sunan, bu anlamda ilaç tedavisi, somatik tedavi ya da psikoterapiyi rehabilitasyonla birlikte sunmaya çalışan ekibiz. Öğrenci arkadaşlarım bir taraftan hem bu konunun uzmanı hocalardan teorik bilgiyi alacaklar öte yandan bu konuda klinik deneyimi olan hocalarla bizzat klinikte çalışma şansları olacak. Hatta şimdiki programımıza göre bireysdel olarak bağımlılıkla ilgili danışman olarak da staj yapma olanakları olacak. Özellikle tezli olan grup da bu tez sırasında ve diğer dönemde de direkt olarak bağımlılık danışmanı olarak stajlarını ve pratiklerini yapabilme şansları olacak. Bu anlamda da ilk olacağız.”