Benim Kahramanım Sensin!

Abone ol

google news logo
Giriş10 Nisan 2020
Güncelleme10 Nisan 2023


Dünyada ve ülkemizde etkileri hissedilen Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgını çocukları da etkiliyor. Kuruluşlar Arası Daimi Komite (IASC) Acil Durumlarda Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Referans Grubu (IASC MHPSS RG) tarafından geliştirilmiş bir proje kapsamında Covid-19 salgınından etkilenen çocuklar için bir kitap yazıldı. “Benim Kahramanım Sensin” isimli hikâye, salgınla mücadele eden çocuklara moral vermeyi amaçlıyor.

Ülkemizde ve tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınından etkilenen çocuklar için “Benim Kahramanım Sensin” isimli bir kitap kaleme alındı. Hikaye, annesi Covid-19’la mücadele etmek için çalışmalar yürüten bir bilim insanı olan Sara ve Ario isimli arkadaşı ile gezerek dünyanın çeşitli yerlerindeki çocuklara Covid-19 hakkında bilgi vermesini konu alıyor. Kitapta, önlem alınarak salgınla mücadelenin mümkün olduğu anlatılıyor.

Kuruluşlar Arası Daimi Komite (IASC) Acil Durumlarda Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Referans Grubu (IASC MHPSS RG) tarafından geliştirilmiş bir projenin ürünü olan kitap, 104 ülkeden ebeveynlerin, bakım verenlerin, öğretmenlerin ve çocukların yanı sıra IASC MHPSS RG’nun üye kuruluşlarının küresel, bölgesel ve ülke bazlı uzmanları tarafından desteklendi.

Çocukların Covid-19 salgını sırasındaki ruh sağlığı ve psikososyal ihtiyaçlarını değerlendirmek için Arapça, İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve İspanyolca hazırlanan küresel bir anket dağıtıldı. Bu araştırmanın sonuçları kullanılarak hikâyede işlenecek konuların çerçevesi oluşturuldu.

Kitap, Covid-19’dan etkilenen pek çok ülkedeki çocuklarla hikâye anlatımı yöntemi kullanılarak paylaşıldı. Çocuklardan, ebeveynlerden ve bakım vericilerden gelen geri bildirimler doğrultusunda kitap yeniden gözden geçirilerek son halini aldı. Dünyanın pek çok yerinden 1.700’den fazla çocuk, ebeveyn, bakım veren ve öğretmen Covid-19 ile nasıl baş ettiklerini paylaştı.

Dünya çocukları için dünya çocukları geliştirdi

IASC MHPSS RG, kitabın giriş yazısında bu hikâyenin dünya çocukları için dünya çocukları tarafından geliştirildiği belirtilerek hikâye için gerçekleştirilen araştırmaya katılan çocuklara, ebeveynlerine, bakım verenlere ve öğretmenlere zaman ayırdıkları ve kendilerine ilham verdikleri için teşekkür etti.

Hikâyeyi Helen Patuck yazıya dökerek resimlerken; kitabı İngilizce aslından Türkçe ‘ye Ayşe Kaplan çevirdi. Oya Erbaş ve Ece Beyazıt ise düzenledi.

Üsküdar Üniversitesi ve uygulama ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi web sayfalarında yer alan Koronavirüs mikro sitesinde de “Benim Kahramanım Sensin” isimli hikâyeye yer verildi.

“Benim Kahramanım Sensin” hikayesine ulaşmak için;

https://npistanbul.com/koronavirus/uploads/site/1/content/files/my-hero-is-you-storybook-for-children-on-covid-19-turkish.pdf