Bipolar ve major depresyon arasındaki entropi farklılıkları araştırılıyor…

Abone ol

google news logo
Giriş25 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

ABD’nin Miami kentinde düzenlenen Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) 13’üncü yıllık toplantısına katılan Üsküdar Üniversitesi’nden 15 kişilik ekip önemli sunumlar yaptı. Ekipte yer alan Yrd. Doç. Dr. Murat Demirer, bipolar ve major depresyon hastaları arasındaki entropi farklılıklarının tespiti için çalışma yaptıklarını söyledi.

Bipolar ve major depresyon arasındaki entropi farklılıkları araştırılıyor…

Beynin bilinmeyen sırlarının, Otizm, Şizofreni, Parkinson, Alzheimer gibi önemli hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi için ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar Üniversitesi, 8-10 Nisan tarihleri arasında Miami’de yapılan beyin toplantısına katıldı.

Üsküdar Üniversitesi, Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) 13’üncü yıllık toplantısında 15 kişiden oluşan bir ekiple yer aldı. Ekipte yer alan Üsküdar üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkan Yrd. Doç. Dr. Murat Demirer, Miami toplantısında yaptıkları “Entropi ve Bipolar Hastalıkları İlişkileri” başlıklı sunumu değerlendirdi.

Demirer, şunları söyledi:

“Biz entropi grubu olarak çalışmamızda çok kanallı EEG yardımıyla major depresyon ve bipolar hasta grupları ile normal grubu karşılaştırarak biomarker araştırdık. Çok kanallı EEG ölçümlerinde zaman ve frekans kesişim düzleminde entropi yaklaşımına bağlı anlamlı farklılıklar çıkardık.

Major depresyonda tüm kanallar bazında yükselen bir entropi bulunurken kendi aralarında bu değerlerin azaldığı anlaşılmıştır. Bu durumda normal gruba göre bilgi akışlarının tüm kanallar arasındaki bağlantı motifleri arasında azaldığı buna karşın her bir kanal olarak anlamlı olarak arttığı anlaşılmıştır.
Bipolar hastalarda normal gruba göre hem kanal boyunca hem de kanallar arası entropinin orta düzeyde arttığı buna karşın normal grupta entropinin kanal üzerinde az ama kanallar arasında daha geniş bir varyansla fazla olduğu görülmüştür. Çalışmalarımız bipolar ve major depresyon hastaları arasındaki entropi farklılıklarının anlaşılması üzerinde devam etmektedir”  

 

ÜHA