“Bir Masal Anlat Bana, İçinde Virüs Olmasın” Projesi Başlıyor!

Abone ol

google news logo
Giriş17 Ağustos 2020
Güncelleme03 Temmuz 2023
0

Nebiye Yaşar

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sivil Düşün Programı, Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi ve Üsküdar Nar Harekâtı Kulübü işbirliği ile planlanan “Bir Masal Anlat Bana, İçinde Virüs Olmasın” projesini “Bizi Bağlayan Şeyler” başlığında destekliyor.

Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi ve Üsküdar Nar Harekâtı Kulübü işbirliğinde yürütülecek olan projede; Üsküdar Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde okuyan 60 kız öğrencinin, 3-6 ve 6-12 yaş arasında çocuklara yönelik farkındalık amaçlayan yenilikçi masallar üretmesi ve üretilen masalların Türkiye’de bulunan sevgi evlerine gönderilmesi planlanıyor.

Bunun yanı sıra projede %45 i, çocuk ve gençlerden oluşan 15 milyon nüfusa ev sahipliği yapan, İstanbul'un virüsle mücadelesine katkı vermek; başta risk altındaki çocuk grupları olmak üzere toplum sağlığının korunmasın ve salgının çocuklar üzerindeki olumsuz psiko-sosyal etkilerinin azaltılması, nitelikli online e-masal arşivi oluşturulması, ilk defa işaret diliyle işitme engelli çocuklara masallarla destek verilmesi ve aynı zamanda masal videolarında etkililik amaçlı kuklalardan faydalanılması hedefleniyor.
Nebiye Yaşar

Dr. Nebiye Yaşar: “Masallarla bilişsel terapi yöntemi kullanılacak”

Proje hakkında detaylı bilgi veren Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi Direktörü ve Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Dr. Nebiye Yaşar; “Masallarla bilişsel terapi çocuğun ruhunda oluşan deformasyonları iyileştirmede en etkili yoldur. Projede 3-6 ve 6-12 yaş aralığındaki çocukların dünyasında masallar ile negatif duyguların pozitife dönüştürülmesi, masallar aracılığıyla çocuğun kendini ifade edebilmesi, kendisini tanımasına destek verilmesi hedeflenmiştir. Bu üretilen masallar ile çocukların problemlerini çözebilmelerinde farklı bir bakış açısı kazanması ve alternatif üretebilmesi, sosyal izolasyona bağlı olarak çocuklarda yaşanabilecek sorunlara yönelik psiko-sosyal destek sağlanması önem arz etmektedir. Dijital çağa özel çocuklara yönelik rehabilite edici bilişsel terapi yöntemleri ile oluşturulan 60 adet online e-masal arşivi oluşturulacaktır. Bu alanda oluşturulmuş ilk masal örnekleri olacaktır.” İfadelerini kullandı.

İklima Ebrar Çiçekdal: “Geleceğin mimarı çocuklara farkındalık kazandırmak istiyoruz”

Projenin amacına yönelik bilgi paylaşımında bulunan Proje Koordinatör Yardımcısı ve Üsküdar Nar Harekâtı Kulüp Başkanı İklima Ebrar Çiçekdal, proje faaliyetleri kapsamında şu ifadeleri kullandı; “Nar Harekâtı, bir sosyal sorumluluk kulübü olup 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gönüllülük Kulübü bünyesinde gönüllü üniversite öğrencileri tarafından faaliyetlere başlamıştır. Kulübümüz bünyesinde, Sevgi evinde kalan çocuklarla sürekli ve düzenli etkinlikler yapılmaktadır. Sevgi evlerindeki çocukların varlığıyla ilgili toplumda farkındalık çalışmaları yapılmakta. Toplumsal algıyı ve toplumu bilinçlendirmek adına yapılan etkinliklerin yanı sıra çocuklara farkındalık oluşturmak için “Masal Projesi” çok verimli olacak. Farkındalıklar küçük yaşta başlıyor ve geleceğin mimarı çocukların farkındalığı bakış açısı olarak benimsemeleri adına “Nar Tanesi “ masal kitabının Narcanlar tarafından yazılması kulübümüz adına çok verimli bir süreç olacaktır.” Dedi.