Bonzai kâbusu!.. Ölüm oranı 5 kullanımı 15 kat arttı

Abone ol

google news logo
Giriş07 Kasım 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0Bonzai kâbusu!.. Ölüm oranı 5 kullanımı 15 kat arttıBonzai kâbusu!.. Ölüm oranı 5 kullanımı 15 kat arttı 2Bonzai 13-25 yaş arası gençleri hedef aldı. İlk kullanım yaşı 13'e düştü. ÇEMATEM’in verilerine göre 2011’de kliniğe başvuran bağımlılar içinde bonzai kullanan kişi oranı yüzde 15 iken 2016’da bu rakam yüzde 95’e çıktı. Prof. Dr. Nesrin Dilbaz kullanım 15 kat, ölümler ise 5 kat arttı diyor…"Karabük'te sentetik uyuşturucu Bonzai kullandığı öne sürülen 17 yaşındaki lise öğrencisi İ.Ö. ile kuzeni 19 yaşındaki M.P., baygınlık geçirdi, genç kızlar hastanede tedavi altına alındı..", "Lise öğrencisinin dramatik ölümü", "15 yaşındaki gençler ölümden döndü!.." Bu ve bunun gibi başlıklar gazetelerin 3'üncü sayfalarını her gün dolduruyor. Türkiye'nin 2011 yılında tanıştığı "bonzai" artık her köşe başında çok ucuz fiyatlara satılıyor. Bonzai kullanımı emniyet birimlerinin tüm çabalarına rağmen hız kesmiyor ve kullanımı artıyor. Bir sigara içimlik dozu 3-5 TL'ye satılan ve tek kullanımda bağımlılık yapan bu madde, ergenlik çağındaki yaş grubunu hedef alıyor. Bağımlılar ani ölümden kurtulsa bile uzun vadede akıl sağlığını kaybebiliyor. Her hafta ortalama iki ya da üç genç bu zehir nedeniyle ölüyor...

Her 3 bağımlıdan 1’i bonzai kullanıyor
Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi, NPİstanbul Hastanesi Bağımlılık Merkezi sorumlusu Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, "Kliniğimize her hafta 150 kadar hasta bağımlılık tedavisi için başvuruyor, bu hastaların üçte biri yani 50 kadarı direkt bonzai kullanıcıları. Bu tablo tüm Türkiye'deki AMATEM'lerde aynıdır, bonzai bağımlılığı diğer tüm bağımlılıkların ötesine geçmiş üçte 1'e kadar ulaşmıştır." Prof. Dilbaz'ın çizdiği bu tabloyu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi kampüsünde bulunan Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) Sorumlu Müdürü Uzman Doktor Arzu Çiftçi de doğruluyor, Çiftçi, son yıllarda uyuşturucu bağımlılarında kullanım oranının yüzde 15'ten 95'e çıktığını söylüyor.

Ergenler risk altında
13-25 yaş arası gençler risk altında diyen Prof. Dilbaz, "Risk alıp, haz peşinde, her şeyi  tüketen jenerasyonun bu tür uyuşturucu maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca parçalanmış ailelerin çocukları da risk altında. Aile içi iletişimin bozulduğu, etkin ebeveynlikten yoksun aileler de bir diğer risk faktörüdür."

Kullanım 15 kat ölümler 5 kat arttı
Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, "Piyasada 'bonzai', 'Jamaican' vs. gibi bilinen sentetik esrar (kannabinoidler) birçok maddenin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Üç gramlık ambalajlarda satılıyor. Kullanımının yaygınlaşması ucuz ve kolay ulaşılabilirliği ile ilişkili. Bonzai kullanımı son 5 yılda yaklaşık 15 kat arttı. Kullanımındaki artışa paralel olarak, sentetik uyuşturucuya bağlı ölümler de 5 misli arttı. Bonzai ölümcül bir madde olsa da tahlilde tespit edilemediği için ölüm nedeni olarak kayıtlara geçmiyor. En yoğun başlama yaşı 13-17 yaş arasında olup 18-25 yaş arasında gittikçe kullanımda artış görülüyor.

VATAN