Cambridge’de Staj hakkı kazandı

Abone ol

google news logo
Giriş06 Mayıs 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Cambridge’de Staj hakkı kazandıÜsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2. sınıf Öğrencisi Sueda Tunçak Cambridge Üniversitesi’nin psikiyatri laboratuvarlarında staj yapmaya hak kazandı.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında tematik eğitim veren Üsküdar Üniversitesi, bu yıl da bir öğrencisini Cambridge Üniversitesi Laboratuvarlarına staja gönderiyor. Geçtiğimiz yıl Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinden birini Yale Üniversitesi’ne gönderen Üsküdar Üniversitesi, şimdi de Cambridge’in kapısını araladı.

Dünya’nın köklü üniversiteleri arasında gösterilen Cambridge Üniversitesi’nin psikiyatri araştırmalarına Üsküdar Üniversitesi öğrencisi Sueda Tuçak da katılacak. Henüz 1. sınıf öğrencisi olan Sueda, Cambridge Üniversitesi’ne yaptığı başvurusu kabul edildi. Sueda Cambridge Üniversitesi’nden alacağı bursla 2 ay İngiltere’deki şizofreni araştırmalarında yer alacak.

Üsküdar Üniversitesi’ndeki öğretim üyelerinin yurt dışındaki laboratuvarlara başvurmaları için kendilerini çok teşvik ettiğini belirten Sueda, başvuru süreci ve stajındaki olanaklar hakkında şunları söyledi.

“Gideceğim laboratuvar psikoloji laboratuvarı ve bende davranış genetiği üzerine araştırmalar yapmak istiyorum.” diyen Sueda fare modelleri üzerinde şizofreni ve genetik bazı çalışmalara katılacağını kaydetti.

Türkiye’den yalnızca Sueda gidecek

Cambridge Üniversitesi’nin bu stajına Türkiye’den bu yıl yalnızca Sueda gidecek. Hocalarının referansının staj bursunu kazanmada çok etkili olduğunu belirten Sueda, gelecekte laboratuvarlarda araştırma yapan, davranış genetiği üzerinde yeni buluşlar yapabilecek iyi bir akademisyen olmak istiyor.

Sueda Tuçak öğrenci arkadaşlarına şu hatırlatmayı da yapıyor. “ Hiçbir şey zor değil. Yeter ki isteyin. İsteyip, gayret ettikten sonra bazı şeyler oluyor.”