Çocuk ve Gençlik kitaplarına Üsküdar Üniversitesi danışmanlık yapacak

Abone ol

google news logo
Giriş29 Ocak 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi önemli bir çalışmaya imza attı.

Çocuk ve Gençlik kitaplarına Üsküdar Üniversitesi danışmanlık yapacak

Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yayınlanacak olan çocuk ve gençlik kitaplarının psikolojik ve pedagojik danışmanlık görevini üstlenerek davranış sağlığı ve bilimlerindeki uzmanlığıyla yeni nesillere rehberlik ediyor.

Çocuk ve Gençlik kitaplarına Üsküdar Üniversitesi danışmanlık yapacak 2

29 Ocak Salı günü Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi’nde düzenlenen “Çocuk ve Gençlik Kitapları Danışmanlık Protokolü” imza töreni ile birlikte artık Kültür A.Ş.’nin Çocuk ve Gençlik kitapları, Üsküdar Üniversitesi’nin danışmanlığında yayınlanacak.

Çocuk ve Gençlik kitaplarına Üsküdar Üniversitesi danışmanlık yapacak 3

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Selamet, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu ve Kültür A.Ş. Projeler Müdürü Fatih Yavaş’ın katılımı ile imzalanan protokol çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından çocuklara ve gençlere yönelik hazırlanan kitapları Üsküdar Üniversitesi, biçim ve içerik açısından inceleyecek, yayın öncesinde danışmanlık yapacak.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu işbirliğinden dolayı memnuniyetini dile getirerek; “Üniversite olarak bu çalışmaya tam destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çocukların ve gençlerin kişilikli, üretken ve özgür düşünebilen bireyler olarak yetişmesi konusunda üniversitelere çok fazla görev düşüyor. Kültürel sermaye çok önemli. Üsküdar Üniversitesi olarak üzerimize düşen görevlere hazırız” dedi.

İmza törenine katılan Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Selamet, Üsküdar Üniversitesi ile yapılan işbirliği ile ilgili olarak “Bu tarz büyük sorumluluk gerektiren çalışmalarda üniversitelerin bilimsel danışmanlığından yararlanılması çok önemlidir. Üsküdar Üniversitesi’nin Kültür A.Ş kitapları için önemli bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Kültür A.Ş. olarak düzeyli bir yayın politikamız var. Çocuk yayınlarımız için daha fazla ne yapabiliriz diye düşündük ve Üsküdar Üniversitesi ile işbirliğine gitmeye karar verdik. İşbirliğimiz çerçevesinde öncelikle kitapları hazırlama aşamasında pedagojik ve psikolojik olarak nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda Üsküdar Üniversitesi’nden danışmanlık alacağız. Yazarlarımız ve yayın kurulumuzla birlikte kitaplarımızı hazırladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi’nden danışmanlık hizmeti alacağız. Son kontrollerin ardından kitaplarımız baskıya girecek. Hazırladığımız çocuk oyunları için de böyle bir çalışma sürecimiz olacak. Ülkemize ve İstanbul’a en iyi hizmeti verme hedefi ile bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Projenin koordinatörlüğünü yürüten Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, toplumların gelişmesi ve doğru düşünebilen bireylerin yetişmesi için kitapların önemli olduğunu ve kitap okuma alışkanlığının küçük yaşlardan kazandırılması gerektiğini vurguladı. Özellikle çocuk ve gençlik kitaplarında dikkat edilmesi gereken ilkelerden söz ederek bu konuda Kültür A.Ş.’nin bilimsel bir yaklaşım içinde olmasının kendilerini memnun ettiğini ifade etti. Üniversite olarak, çocuk ve gençlik kitaplarına uzman kadroları ile destek olmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.