Darbelerin karşısında, Demokrasinin, Milli İradenin yanındayız! (2016-07-18)

Abone ol

google news logo
Giriş18 Temmuz 2016
Güncelleme10 Nisan 2023

Darbelerin karşısında, Demokrasinin, Milli İradenin yanındayız! (2016-07-18)15 Temmuz’da millet iradesine ve demokrasiye yönelik yapılan darbe girişimi, Türkiye’de ve uluslararası arenada ciddi tepkilere neden olurken, Üsküdar Üniversitesi darbe girişimine karşı milli iradenin ve demokrasinin yanında olduğunu yaptığı duyuru ve açıklamalarıyla bu konudaki duruşunu kamuoyuyla net olarak paylaşmıştır.

Konuyla ilgili ilk kınama ve tepki Üsküdar Üniversitesi resmi hesaplarından yapılmış olup, yazılı olarak;

“Üsküdar Üniversitesi olarak darbelerin çözüm olmadığını, milli iradenin, demokrasinin yanında olduğumuzu ilan ederiz” yazısı kamuoyuna ilan edilmiştir.

Ardından Üsküdar Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan 15 Temmuz gecesinin ilk sabahında konuya ilişkin video mesaj yayınlamıştır. Tarhan mesajında şu değerlendirmelerde bulunmuştur.

 “Türkiye ciddi bir sınavdan geçti. Toplum olarak Türk Silahlı Kuvvetler olarak hem de devlet olarak yaşanan bu olayda demokrasi bilincinin oluşturulduğunu hepimiz gözlemledik.

Darbelerin karşısında, Demokrasinin, Milli İradenin yanındayız! (2016-07-18) 2Genç kuşaklar darbe konusunda bilinçli davranıyor!

Özellikle Kuleli Askeri Lisesi kökenli olarak şunu söylemek isterim. Kuleli Askeri Lisesi Öğrencileri Çengelköy Karakoluna müdahale girişimi oldu, Harp Okullarında ki öğrenciler ise her hangi bir müdahalede bulunmadı. Bu durum Silahlı Kuvvetleri içerisinde darbe karşıtı bir algının oluştuğunun ciddi işareti. Genç kuşaklar darbe konusunda çok daha bilinçli davranıyor.

Ordumuza sitem etmemeli, alkışlamalıyız!

Bu olayın psikolojik, sosyal ve stratejik boyutu bir arada değerlendirilmeli. Silahlı Kuvvetler içinde paralel bir çalışma grubu tarzındaki bir grubun, emir komuta zinciri dışında yaptığı müdahale gibi bir durum söz konusu. Görüldü ki Silahlı Kuvvetlerin yapısı bunu reddetti. Silahlı Kuvvetler açısından ordumuza sitem edeceğimiz değil alkışlayacağımız bir durumdur. Bünye darbecileri reddetmiştir. Özellikle Silahlı Kuvvetlerin içerisindeki özel harekât birimleri darbecilere karşı çok bilinçli davrandı. Polis içerisindeki özel harekât da aynı şekilde bilinçli davrandı.

Halkımız da çok proaktif davrandı…

Halkımız da bu konuda çok proaktif davrandı. Şuanda bulunduğumuz bölgede terk edilmiş 7-8 tank bulunmakta. Bu tankların yolda kalış hikâyesi ise ciddi başarı hikâyesi. Tanklar giderken askerliğini tankçı olarak yapmış bir kişi tanklardan birinin altına girerek mazot hortumunu kesiyor. Diğer tanklar yürümüyor ve harekât duruyor. Bu, halkın darbeye karşı gösterdiği spontane karşı duruştur. Örnek bir harekettir. Bu kişiyi ödüllendirmek gerekir.

Darbeye karşı toplum, siyasi sistem sağlıklı bir refleks gösterdi…

Siyaset bu durumda şapkasını alıp gitmedi. Bu tutum alkışlanacak bir davranış. Geçmiş alışkanlıklarımızda şapkasını alıp giden siyasi lider örneklerini görmüştük. Bunun olmaması Türkiye’de demokrasi bilincinin ve darbe karşısında tavır almayla ilgili sağlıklı refleks oluşturduğunu gösterdi. Toplum, siyasi sistem aynı tutumu sürdürürse bu süreçten güçlenerek çıkacaktır.

Çözümü darbede görenlere karşı kontrollü öfkeye, hayır demeye ihtiyaç var!

Bu gibi olaylar sosyal travmalardır. Geliştiren travmalara dönüştürülebilir. Yaşanan bu olayı geliştiren travmaya dönüştürülmeli. Hala kendisinde darbeyi çözüm olarak gören kişiler varsa onlara karşı kontrollü öfkeye, hayır demeye ihtiyaç var. Bunu toplum olarak yapabilirsek bu süreçte kazanım elde ederiz.

VİDEO

Darbelerin karşısında, Demokrasinin, Milli İradenin yanındayız! (2016-07-18) 3Darbe girişimine Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Adaleti Savunanlar Derneği de tepki ve kınama mesajı yayınladı.

ASDER Resmi hesapları üzerinden yaptığı açıklamada ‘Darbenin karşısında, Milli İradenin yanındayız’ dedi.

‘Darbelerin çözüm olmadığını ve şiddetle karşı olduğumuzu ilan ediyoruz. Şu anda halkımız ile birlikte bütün üyelerimiz meydanlarda Milli İradenin yanındadır.’
ASDER