DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı…

Abone ol

google news logo
Giriş13 Haziran 2016
Güncelleme10 Nisan 2023

DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı…DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı…

DNA hasarı nedeniyle zararlı protein üretimine neden olan bozuklukların DNA’da yapılacak müdahale ile ortadan kaldırılmasını sağlayan CRISPR/Cas9 çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı. Çalıştay, uygulamalı olmasıyla Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilirken yöntemin gelecek yıl klinikte uygulanması düşünülüyor. Yöntem, önümüzdeki yıllarda genetik hastalıkların ortadan kaldırılması açısından oldukça önem taşıyor…

CRISPR/Cas9 yöntemi; DNA hasarı neticesinde ya fazla protein üretimi ya da fonksiyonel olmayan, hatta zararlı protein üretimine neden olan bozuklukların DNA’da yapılacak müdahale ile ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

2012 yılında ortaya konulan bu yöntem; hızlı, kolay ve ucuz bir yöntem olması yönüyle de dikkat çeken bir metot olarak görülüyor. Özellikle kalıtsal nedenlere bağlı hastalıkların ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bir yöntem olması da ayrı bir özelliği.DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı… 2

Hastalık etmeni bozuk DNA’nın düzeltilerek hastalıklı yerlerdeki hücrelere tekrar verilmesi nedeniyle DNA AMELİYATI=DNA OPERASYONU tekniği olarak da bilinen yöntem, bu özellikleriyle de önümüzdeki yıllarda genetik hastalıkların ortadan kaldırılması açısından oldukça önemli bir yer tutacağı, oldukça ümit verici bir teknik olacağı da düşünülmekte.

CRISPR/Cas9 yöntemine ilişkin Türkiye’nin ilk uygulamalı çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Gelecek yıl klinikte uygulanması düşünülen yönteme ilişkin çalıştaya Erzurum, Uşak, Afyon, Konya, Gebze TUBİTAK-MAM, Sakarya, İzmir ve İstanbul'daki üniversitelerden çok sayıda akademik personel katıldı.

1 gün süren çalıştayın ilk oturumu in silico eğitim, öğleden sonra ise laboratuvarda uygulama yapıldı.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu’nun organizasyonunda gerçekleştirilen çalıştaya eğitimci olarak Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Kaplan ile Dr. Osman Doluca katıldı.

Çalıştayın sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

DNA Ameliyatı Çalıştayı Üsküdar Üniversitesi’nde yapıldı… 3