Doç. Dr. Osman Nuri Küçük, Üsküdar Üniversitesi’nde

Abone ol

google news logo
Giriş17 Şubat 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Doç. Dr. Osman Nuri Küçük, Üsküdar Üniversitesi’ndeTasavvuf alanındaki çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Osman Nuri Küçük, Üsküdar Üniversitesi kadrosuna katıldı. Doç. Dr. Osman Nuri Küçük, Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nde müdür yardımcısı olarak görev yapacak.

Tasavvuf alanındaki çalışmalarıyla tanınan Doç. Dr. Osman Nuri Küçük, Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi’nin kadrosuna katıldı. Doç. Dr. Osman Nuri Küçük Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsünde müdür yardımcısı olarak görev yapacak.

Osman Nuri Küçük kimdir?

1976 yılında Erzurum’da doğdu. Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu (1998). Üniversite öğrenimi esnasında başladığı hafızlığını lisans döneminde tamamladı. Lisans öğrenimi esnasında klasik Osmanlı usulünde takip edilen eserleri okudu. 2001 yılında Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak atandı. Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. (2001) MEB bursu ile sahasıyla ilgili araştırmalarda bulunmak üzere Mısır’daki Kahire ve Amerikan Üniversitelerinde bulundu (2004). Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tasavvuf Anabilim Dalı’nda “Mevlânâ’da Benlik Dönüşümü: Sülûk” adlı teziyle doktorasını tamamladı (2007).

2011 yılında tasavvuf alanında doçent oldu. Alanıyla ilgili araştırmalarda bulunmak üzere bir yıl süreyle ABD North Carolina Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu (2013). 2016 yılına kadar Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tasavvuf anabilim dalı başkanı olarak doçent kadrosunda görev yaptı. Aynı zamanda Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Davud El-Kayseri Tasavvuf Araştırmaları Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü.

Halen Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nde öğretim üyesi olan Doç.Dr. Küçük’ün tasavvuf düşüncesi, Mevlânâ ve Muhyiddin İbnü’l Arabi üzerine yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor.