Dünya üniversiteleri arasında ilk 101, Türkiye’de ise ilk 2’de…

Abone ol

google news logo
Giriş05 Haziran 2023
Güncelleme12 Haziran 2023

Üsküdar Üniversitesi’nin araştırma ve eğitim faaliyetlerindeki başarısı uluslararası derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından bir kez daha tescillendi.

Dünya üniversiteleri arasında ilk 101, Türkiye’de ise ilk 2’de…

Dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 101 üniversite içerisinde yer alan Üsküdar Üniversitesi, sürdürülebilir kalkınma için barışçıl ve kapsayıcı toplumlar tesis etmek ve kapsayıcı kurumlar oluşturma çalışmalarıyla dikkat çekici yönetsel başarıya imza attı. ‘Impact Ranking’ puanı ile de önemli başarı elde eden Üsküdar Üniversitesi ‘16 Peace, Justice and Strong Institutions / (Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar)’ kategorisinde Türkiye'de 2'inci sırada yer aldı. 

Times Higher Education (THE) Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde 5 yeni etikete daha kabul alarak güçlü kurumsal yapısı ile dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi 2023 yılı itibariyle bütünleşik etki sıralaması (Impact Ranking) puanı ile Türkiye'de değerlendirmeye giren 79 (vakıf ve devlet) üniversitesi arasında 29’uncu sırada yer aldı. 

Türkiye'de 2., Dünya sıralamasında ise ilk 200 üniversite içerisinde yer alıyor!

Etiketlerden “16 Peace, Justice and Strong Institutions / (Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar)” kategorisinde Türkiye'de 2., Dünya sıralamasında ise ilk 101 üniversite içerisinde yer alan Üsküdar Üniversitesi bu etiket kapsamında sürdürülebilir kalkınma için barışçıl ve kapsayıcı toplumlar tesis etmek, herkes için adalete erişimi sağlamak ve her düzeyde etkili, hesap verebilir ve kapsayıcı kurumlar oluşturma çalışmalarıyla dikkat çekici yönetsel başarıya imza attı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu THE tarafından da takdir edildi

Üsküdar Üniversitesi 2020 yılında başvurusunu gerçekleştirdiği ve alma hakkı kazandığı “4-Quality Education / (Nitelikli Eğitim)” etiketi ile yürütmekte olduğu araştırma ve eğitim faaliyetleri uluslararası derecelendirme kuruluşu THE tarafından da takdir edildi. Bununla birlikte özellikle sağlık bilimleri alanında yürütmekte olduğu ARGE çalışmaları, sağladığı toplumsal etki ile “3-Good Health & Well Being (Sağlıklı ve Kaliteli Yaşam)” etiketini almaya hak kazandı.

Üsküdar, Türkiye’deki üniversiteler arasında 29. sırada…

Birleşmiş Milletlerin 17 kategorideki sürdürülebilir kalkınma hedefinden 2022 yılında başvurusu gerçekleştirilen “5-Gender Equality / (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği)”, “10-Reduced Inequalities / (Eşitsizliklerin Azaltılması)”, “13-Climate Action / (İklim Eylemi)”, “16-Peace, Justice and Strong Institutions / (Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar)” ve “17-Partnerships For The Goals / (Amaçlar için Ortaklıklar)” etiketleri ile de Üsküdar Üniversitesi tüm etiketleri almaya hak kazanarak “Overall Ranking” kategorisinde Türkiye’deki üniversitelerde 29. sırada listelendi. 

Times Higher Education Neyi Hedefler?

Times Higher Education (THE), dünya genelindeki üniversitelerinin sosyal ve ekonomik alandaki etkilerini, Birleşmiş Milletlerin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Sustainable Development Goals-SDG) doğrultusunda değerlendirmektedir. Her bir hedef doğrultusunda tanımlanan alt hedeflere dönük çalışmaları değerlendirmekte ve değerlendirme sonucu başarılı bulunan üniversiteler ilgili etiketi alma hakkı kazanırlar. 

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

DOI : https://doi.org/10.32739/uha.id.12809