Dünyanın ilk CRISPR Vadisi Türkiye’de kuruldu

Abone ol

google news logo
Giriş09 Eylül 2021

Üsküdar Üniversitesi BrainPark Kuluçka Merkezi çatısı altında çalışmalar yürüten HİDNA Biyoteknoloji Genetik Yazılım Mühendisliği Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ‘CRISPR Valley Platformu’nu’ kurdu.

Dünyanın ilk CRISPR Vadisi Türkiye’de kuruldu

CRISPR teknolojisinin keşfedilmesi ve geliştirilmesiyle birlikte genetik tedavileri ve gen düzenlemeleri alanındaki çalışmalar hızlanıyor.  CRISPR teknolojisiyle birlikte hedefe yönelik daha uygun maliyetli tedavi çözümleri geliştiriliyor. Bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştiren Üsküdar Üniversitesi önemli bir adım attı. Üsküdar Üniversitesi BrainPark Kuluçka Merkezi çatısı altında faaliyet gösteren HİDNA Biyoteknoloji Şirketi tarafından dünyanın ilk “CRISPR Vadisi” olarak adlandırılan CRISPR Valley Platformu kuruldu. Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) desteğiyle “Kendin Yap” workshop etkinliği düzenleniyor.

Üsküdar Üniversitesi BrainPark Kuluçka Merkezi çatısı altında çalışmalar yürüten HİDNA Biyoteknoloji Genetik Yazılım Mühendisliği Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi Ve Ticaret A.Ş. ‘CRISPR Valley Platformu’nu’ kurdu.

CRISPR teknolojileri tek çatı altında toplanıyor 

HiDNA Biyoteknoloji Şirketi, CRISPR Valley Platformu ile genetik mühendisliği harikası olan CRISPR teknolojisinden 7’den 70’e herkesin yararlanmasını hedefliyor. CRISPR Valley Platformu sayesinde dünya çapındaki tüm CRISPR teknolojileri ve gelişmelerinin tek bir çatı altında toplanması amaçlanıyor.

CRISPR Valley Kendin Yap (DIY) Workshop etkinliği düzenleniyor!

HiDNA Biyoteknoloji Şirketi, Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri Epigenetik Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) desteğiyle CRISPR Valley Platformu olarak katılımcılara CRISPR deneyimi yaşatabilmek için "Kendin Yap" workshop etkinliği düzenliyor. 

“Kendin Yap” etkinliği, katılımcılara CRISPR ile yapılmak istenen projeler için ön deneme yaparak CRISPR teknolojisini deneyimleme imkânı sunuyor. İkincisi gerçekleşen CRISPR Valley Kendin Yap Workshop etkinliği, Üsküdar Üniversitesi TRGENMER’ de yapılmaya devam ediyor.

Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan: “CRISPR Valley uygulamalarımızı insan ve bakteride genişletmeye devam edeceğiz”

TRGENMER Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan, CRISPR Valley Kendin Yap Workshop etkinliğinin bakteri ve insan CRISPR kitleri üzerinden gerçekleştirildiğini belirterek “Bakteri kitinde bakteriyi antibiyotiğe dirençli hale getirerek agar ortamında büyümeleri sağlanmaktadır. İnsan kitinde ise hedef dokunun seçilmesinin ardından dokuya kit aracılığıyla gen silinmesi, gen aktivasyonu veya gen baskılaması uygulanabilmektedir. Üsküdar Üniversitesi TRGENMER aracılığıyla ilk CRISPR hedefli tek nokta modifikasyonu (Homolgy Directed Repair) yaptığımız deneylerimizi bakterilerde gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz deneylerde CRISPR Valley Platformu olarak sistem ve uygulamalarımızı insan ve bakteride genişletmeye devam edeceğiz.” dedi.

SMA hastalığının tanısına yönelik yeni proje için çalışıyorlar

Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan, gündemde en çok konuşulan sağlık problemleri arasında yer alan SMA’nın önlenmesine yönelik, verimliliği yüksek ve uluslararası standartlara uygun erken tanı ve tarama teknolojilerinin geliştirilmesi ve üretilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. 

Bu amaçla ekip olarak TÜSEB (Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı) tarafından yapılan çağrı doğrultusunda önemli bir projeye başvurduklarını kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan,
“Ülkemizin yerli ve milli üretim hedefinden hareketle, gelecek nesillerin sağlığını korumak, sağlık bilimi ve teknolojilerine katkı sağlamak amacı ile SMA ile mücadelede AR-GE ve validasyon çalışmalarına özel proje çağrısına RAREASY RT-PCR SMA Tanı Kiti ile proje başvurusu yapıldı.  Ekibimiz, SMA hastalarının tanı ve teşhisini standart özellikte geliştirmek için yoğun çaba göstermekte ve gerek etkinlik gerekse güvenlik yönünden çalışmalara devam etmeyi hedeflemektedir.” dedi.

Türkiye’nin ilk ve tek nadir hastalıklar genetik tedavi proje yarışması: “RaDİChal”!

Dünyada 7 binden fazla nadir hastalık olduğu biliniyor. Genetik problemlerden kaynaklanan bu hastalıkların birçoğunun tedavisi günümüzde mevcut değildir. Bu hastalıkların tedavilerine yönelik çalışmalar yapılması için Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan direktörlüğünde organize edilen proje yarışması RaDiChal, nadir hastalıkların tedavisine yönelik çareler bulmak için farklı çalışmalara öncülük etmektedir. RaDiChal, binlerce nadir hastalık için yeni gen tedavileri geliştirmeyi amaçlayan lisans ve üstü öğrenciler için düzenlenmektedir.

Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan, nadir hastalıklara sahip kişilerin nadir insanlar olduklarının farkına varmalarını sağlamanın amaçları arasında yer aldığını belirterek “Bu nedenle ülkemizde 21. yüzyılın en önemli teknolojisi ile genetik tedavileri yaygınlaştırmak, yerli ve katma değerli gen tedavisi ürünleri geliştirmek ve bu alanda deneyimli insan gücü yaratmak nihai vizyonumuzdur.” dedi.

RaDiChal2020 Şampiyonu, TRGENMER Laboratuvarı’nda projelerini gerçekleştirdi

Yarışmanın ilk duyurusunun RaDiChal ailesi tarafından 27 Şubat 2020 Nadir Hastalıklar Günü’nde gerçekleştirildiğini ve nadir bireylerin öneminin vurgulandığını belirten Dr. Öğretim Üyesi Cihan Taştan, şunları söyledi:

“RaDicHal 2020’de üç ayrı hedef hastalık belirlenerek yarışma bünyesine dahil edildi. Bu hastalıklar; Glikojen Depo Hastalığı (GSD), Friedreich Ataksisi (FA) ve Spinal Musküler Atrofi (SMA)’idi. RaDiChal 2020 süresince toplamda 30 takım olmak üzere 143 öğrenciye genetik tedavi eğitimleri verilerek, projelerini geliştirmeleri sağlandı. Takımlar 6 aylık yarışma süre sonunda hazırlamış oldukları projelerini uluslararası araştırmacılardan oluşan jürilerimize sunmuşlardır. Jüri üyeleri tarafından değerlendirilen takımlardan RaDiChal2020 Şampiyonu İstanbul Kültür Üniversitesi öğrencilerinden oluşan 5-GEN (SMA) takımı olmuştur. RaDiChal2020 Şampiyonu olan 5-GEN takımına Üsküdar Üniversitesi TRGENMER Laboratuvarında projelerini gerçekleştirebilme imkânı sunuldu.

Nadir hastalıklar konusunda farkındalığın artırılması amaçlanıyor

RaDiChal 2021 sürecinde ise; FMF, EB, KF hedef hastalıklar olarak belirlendi ve yeniden 28 Şubat 2021 Nadir Hastalıklar Gününde duyurusu yapıldı. Toplamda 190 öğrenci, 40 takım olmak üzere eğitimler verilerek yarışmacıların projelerini geliştirmelerinde destek sağlandı. 2021 sürecine halen devam etmekte olan RaDiChal, gelecekte çok daha geniş kitlelere nadir hastalıkların sesini duyurmayı ve ülkemizdeki her bir bireyin nadir hastalıklara olan farkındalığını arttırmayı hedeflemektedir. Üsküdar Üniversitesi BrainPark Kuluçka Merkezi’nde şirketimizi kurmuştuk. Ticarileşme, yatırım ve globale açılma konularında Kuluçka Merkezi’mizle birlikte hareket etmekten ve verdikleri destekten ötürü çok memnunuz.”

BrainPark Kuluçka Merkezi

BrainPark Kuluçka Merkezi Altunizade’de Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke’de 1000 m2’lik alanda ön kuluçka/kuluçka hizmeti veriyor. BrainPark Kuluçka Merkezi Üsküdar Üniversitesi'nin ana AR-GE odakları Davranış Bilimleri ve Sağlık olmak üzere; Sinir Bilim, Dijital Sağlık, Yapay Zeka, Giyilebilir Teknolojiler, Siber Güvenlik, Adli Bilimler ve Kişiselleştirilmiş Tıp dikey alanlarında teknoloji tabanlı girişimlere odaklanıyor. Bu alanda yenilikçi iş fikirleri olan teknoloji tabanlı girişimler için merkezi konumu ile bir cazibe merkezidir.