Endonezya Psikiyatrisinde NPİSTANBUL Modeli

Abone ol

google news logo
Giriş18 Haziran 2013
Güncelleme10 Nisan 2023

Endonezya’nın en büyük Psikiyatri Devlet Hastanelerinden biri olan Dr. Soeharto Heerdjan Mental Hospital’dan bir heyet, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Modeli için Türkiye’ye geldi. Endonezya Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle 1 hafta boyunca eğitim alan heyet, nöropsikiyatri hizmetlerine  yönelik her konuda ayrıntılı olarak bilgilendirildi. NPİstanbul Modelini Rusya’da almaya hazırlanıyor.

Endonezya Psikiyatrisinde NPİSTANBUL Modeli

Türkiye’nin ilk Nöropsikiyatri Hastanesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, tedavi hizmetindeki multidisipliner anlayışıyla farklı ülkelere model oluyor.

Psikoloji, nöroloji ve psikiyatri disiplinlerini tek çatı altında toplayan hastane, gerek dirençli vakalardaki başarısı gerekse hasta güvenliğindeki hassasiyeti ile uluslararası camianın dikkatini de çekiyor. Öyle ki hastanenin psikiyatri hizmetindeki uygulamaları farklı ülkelerce model olarak benimseniyor.

Endonezya Psikiyatrisinde NPİSTANBUL Modeli 2

Bu kapsamda Endonezya’nın 150 yıllık, 300 yatak kapasiteli en büyük psikiyatri hastanelerinden biri olan Dr. Soeharto Heerdjan Mental Hospital’dan bir heyet, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’ni yakından görmek ve işleyişini öğrenmek için İstanbul’a geldi. Endonezya Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle gelen 3 kişilik heyet, 1 hafta boyunca hem Üsküdar Üniversitesi hem de NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nin çalışmalarını yerinde gördü.

Jakarta Psikiyatri Birliği Başkanı ve Dr. Soeharto Heerdjan Mental Hospital’ın yöneticiliğini yapan Psikiyatri Uzmanı Dr. Prianto Djatmiko’nun da aralarında bulunduğu heyet 1 hafta süresince psikiyatri hizmetine ilişkin A’dan Z’ye her konuda bilgilendirildi. Djatmiko, aldıkları eğitimin kendi ülkelerinde psikiyatri hizmetine yönelik çok şeyi değiştireceğini söyledi.

1 hafta süren eğitim ve sertifika programına ilişkin ayrıntılı bilgi veren Üsküdar Üniversitesi İnsan kaynakları Direktörü ve NPISTANBUL Hastanesi Kalite ve İnsan Kaynakları Yöneticisi Serdar Karagöz, Endonezya heyetinin 2 yıldır bu danışmanlık hizmeti için bir arayış içinde olduklarını, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi’nden danışmanlık hizmeti almış olmanın heyeti çok mutlu ettiğini söyledi.

Endonezya Psikiyatrisinde NPİSTANBUL Modeli 3Heyete 1 hafta süresince hem yönetsel hem de klinik işleyişe ilişkin eğitim verdiklerini ifade eden Karagöz, uygulanan uluslararası standartları heyetle paylaştıklarını kaydetti. Heyetin Hastane ve Üniversiteyi çok beğendiklerini ve ülkelerindeki psikiyatri hizmetini eğitimin ardından sil baştan ele alacaklarını ifade ettiklerini dile getiren Karagöz, NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi ile Endonezya Sağlık Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde bir araya gelmesinin planlandığını ifade etti.

Karagöz benzer danışmanlık hizmetinin ilerleyen günlerde Rusya için planlandığını da sözlerine ekledi.