Eski dostlarla yeni yılda yeniden görüşmeler neden önemli? Arkadaşlık psikolojimiz için neden önemli?

Abone ol

google news logo
Giriş27 Aralık 2022
Güncelleme19 Mart 2023
Eski dostlarla yeni yılda yeniden görüşmeler neden önemli? Arkadaşlık psikolojimiz için neden önemli?

Dost; Sevilen, güvenilen yakın arkadaş diye tanımlanır. Birbirine değer veren, birbirini önemseyen, yıllar geçse, yüzyüze uzun zaman görüşülemese bile karşı karşıya gelindiğinde kaldığı yerden aynı şekilde devam eden ilişkidir dostluk. Kişiler birbirlerinin olumlu ve olumsuz yönlerini biliyorlar ve bunun aralarını hiçbir şekilde bozmalarına izin vermiyorlardır. 

Yakın arkadaş ilişkilerinde çıkar ilişkisi kendini zamanla yok eder ve elde temiz bir arkadaşlık kalır. Bu durum dostluğa doğru gider ve ilişki her şekilde pekişir. Çıkarsız, temiz bir dostluk artık; eski ama eskimeyen dost adını alır. Birbirini anlamak, bakışından ya da mimiğinden ne hissettiğini bilmek ,   birbirini asla zedelememek özellikle konmuş bir kural değildir. Kendiliğinden gelişen bir süreçtir. 

Dostlukta asla olmayan tek şey EGO dur. Birbirine saygı duyulur. Onun acısı kendi acısıdır, mutluluğu da öyle. Böyle bir arkadaşlıktan dostluğa doğru gidiş en değerli şeyden çok daha değerlidir. Paha biçilmez bir değeri vardır. Kişiye güç verir. Kendisi anlayan, yanında olan, zor durumunda varlığını hissetmesinin bile kendisine iyi geldiği bir çok zamanlara sahip olunan büyük bir kuvvettir dostluk. Tüm sıkıntılarımızı çözen, “onunlayken sırtım asla yere gelmez” denen bir kişinin varlığı çok özeldir. Dostları arttırabilmek ise en güzelidir. Çaresiz kalındığında yol gösteren gerçek bir dost sizi yüceltir ve yolunuzun donmasından ziyade ilerlemesinde yardımcı olur Sıkıntı yaşadığınız anda yanınızda olur gerçek dostlar ve gerçek dost sizden vazgeçmeyendir. Böyle bir gücün, enerjinin her daim olduğunu bilmek insana huzur, güven verir. Dolayısıyla psikolojimizin sağlamlığını arttırır. Bu sağlamlığın olması ise hayata bakış açımızı güçlendirir ve bizleri olumlu yöne götürür. Net olarak diyebiliriz ki; Eski ve yeni dostluklar devam ettikçe yaşamın her sürecinde  daha güçlü olur ve sağlam basarız.