Farkında mısın eğitim şart!

Abone ol

google news logo
Giriş11 Kasım 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
Farkında mısın eğitim şart!‘Cinsellik konusunda farkındalık kazandırılan çocuk taciz tehlikesini anlar’ diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, istismarın ancak eğitimle önleneceğini ifade etti.Çocuklara yönelik cinsel istismarı mercek altına alan TAKVİM'in yazı dizisi büyük yankı uyandırdı. Konunun uzmanları ailelere evlatlarını tacizden nasıl koruyacaklarını, istismara uğrayan çocukların nasıl anlaşılacağını ve yapılması gerekenleri anlattı. Yazı dizimizin bugünkü bölümünde Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, tacizin önlenmesine yönelik açıklamalar yaptı. "Tacizleri önlemek çocuğa cinsel eğitim vermekle olur. Cinsellikle ilgili farkındalık kazandırılan çocuk, taciz halinde masum bir durumun olmadığını bilir ve bu durumla ilgili büyüklerinin farkında olmasını da sağlar" diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şu uyarılarda bulundu...Farkında mısın eğitim şart! 2

ANNE-BABA PANİK YAPMAMALI
"Okul öncesi öğretilecek cinsellikle ilgili kavramlarla, okul dönemindeki ya da buluğ çağındaki çocuğa öğretilecek kavramlar farklıdır. Okul öncesi çocuklarda realite duyusu gelişmemiştir. Bu yaşlarda cinsellik taşıyan bir harekette bulunduğunda, anne-babalar panikler. Ancak çocuk için bu hareketler cinsel bir eylem değil, yeni ve öbür bir şeydir. Annebabanın paniklediğini gören çocuk için bu hareket daha ilginç hale gelebilir ve yapmaya devam edebilir. Eğer ebeveynlerin birincil tepkisi paniklemek olmazsa, anne-baba nötr kalmayı başarabilir ve çocuğun ilgisini başka alanlara çevirebilirse çocuk bir süre sonra bu hareketini bırakır.
"TABU OLARAK KALMAMALI
Cinsel eğitimin mutlaka çocuğun yaşına uygun şekilde verilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu: "Cinsel eğitimle cinsel özgürlüğün ve tesadüfen cinselliğin kuşkusuz birbirinden ayrı tutulması gerekiyor. Herhangi bir konuda çocuğa doğru şekilde eğitim verilmezse çocuk o konu hakkında kulaktan dolma, asılsız bilgiler edinebilir. Bunun daha büyük sakıncaları vardır. Eğer cinsellik çocuk için tabu olarak kalmaya devam ederse ileriki yıllarda başka sorunlar yaşanabilir; örneğin söz konusu bir kız çocuğuysa vajinusmus hastalığına yakalanabilir, evliliğinde sorunlar çıkabilir."

MAHREMİYETİ ANLATMALISINIZ
"Doğru/dürüst bir cinsel eğitim vermek/saptamak için çocuğa mahrem alanları öğretilmelidir. Okul çağına yaklaşmış bir çocuk evde çıplak dolaşıyorsa bu çocuğa neyin mahrem olduğunu anlatmak gerekir. Küçük yaştan itibaren çocuğa mahremiyet duygusu aşılanmalı, sınırları belirtilmelidir. Bedeninin sadece kendine ait olduğu, özel bölgeleri, kimsenin ona dokunmayacağı anlatılmalıdır. Hiç tanımadığı bir kişi çocuğun bu özel bölgelerine dokunursa ona mutlaka bağırması ve çığlık atması gerektiği öğretilmelidir."

TAKVİM