Fen Edebiyat Fakülteleri Dekanları Zonguldak'ta Toplandı

Abone ol

google news logo
Giriş12 Mart 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

8’inci Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih – Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakülteleri Dekanlar Toplantısı Zonguldak’ta gerçekleştirildi. Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan toplantıya Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu da katıldı. Ömerustaoğlu üzerinde konuşulan konulara ilişkin görüşlerini paylaştı.

Fen Edebiyat Fakülteleri Dekanları Zonguldak'ta Toplandı

Zonguldak Dedeman Otel’de, 7-8 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıya; Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve YÖK Üyesi Prof. Dr. Mustafa İsen, YÖK üyeleri, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, üniversite rektörleri, Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih – Coğrafya, İnsan ve Toplum Bilimleri fakültelerinden toplam 140 dekan yer aldı.

Geleneksel olarak Fen Edebiyat fakültelerinin mevcut durumunu değerlendirmek ve daha yüksek bir gelecek vizyonu oluşturmak amacıyla düzenlenen toplantıya Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu da katıldı.

Fakültelerin sorunları ve çözüm önerileri yedi ayrı başlık etrafında oluşturulan masalarda 2 gün süren çalıştay ile tartışıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu’nun yaptığı oturmlarda; yükseköğretim sistemindeki temel bilim alan eğitimiyle araştırma ve geliştirme (AR-GE) açısından mevcut durum, FEF’ lerin öğretim elemanı kadroları, eğitim öğretim kalitesi, fiziki araştırma ve teknolojik altyapısında karşılaşılan sorunlar ve çözümleri, bölüm açma kriterleri, bölümlerdeki kontenjanların belirlenmesi, meslek tanımlamaları, akreditasyon, Bologna süreci ve eğitim öğretim araştırma ve istihdama yönelik yeni açılımların belirlenmesi konuları ele alınarak konulara ilişkin rapor hazırlandı.

Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu da toplantılarda görüşlerini sundu.