Fizyoterapi ve rehabilitasyonda bilişsel yöntem ve nörobilim dönemi!

Abone ol

google news logo
Giriş08 Eylül 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Fizyoterapi ve rehabilitasyonda bilişsel yöntem ve nörobilim dönemi!Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı açıldı.  İlk öğrencilerini kabul edecek program, fizyoterapi ve rehabilitasyonda bilişsel yöntem ve nörobilimin kullanılması, akademik klinik çalışma dersi ile benzerlerinden ayrılıyor. 

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı’nın içerik ve uygulama imkânları bakımından benzer programlardan ayrıldığını söyledi.

Akademik klinik çalışma dersi olacak!

Doç. Dr. Defne Kaya, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı’nda bir çok programdan farklı olarak, bilişsel yöntem ve nörobilimin fizyoterapi rehabilitasyonun her alanında nasıl kullanılacağının işleneceğini ayrıca yüksek lisans öğrencilerinin “akademik klinik çalışma”  dersi ile kliniklerde proje ve çalışmalar yaparak akademisyenliğe güçlü bir şekilde hazırlanacaklarını söyledi. 

Doç. Dr. Defne Kaya, şu bilgileri verdi:

“Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda bilim uzmanlığı programı 2016-2017 eğitim-öğretim yılında başladı. Bu programı tamamlayan mezunlar, fizyoterapi ve rehabilitasyonun çeşitli özelleşmiş alanlarındaki klinik ve akademik çalışmalarında uzmanlık düzeyinde derinleştirdiği ve geliştirdiği yeterlilikleri kullanabilir ve ileri düzeyde mesleki uygulama ve araştırma yapabilir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı mezunları “yüksek lisans” derecesi alarak mezun olurlar. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Tezli Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olmak için en az 2 yıl, toplam 120 AKTS kredilik programını başarılı ile tamamlamış ve tezini başarıyla savunmuş olmak gerekmektedir.Fizyoterapi ve rehabilitasyonda bilişsel yöntem ve nörobilim dönemi! 2

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programımızın amacı, alanında bilimsel ve teknolojik gelişimleri izleyen, eğitim, araştırma ve uygulamalarında ileri ve derin bilgi, beceri ve tutum kazanmış, bilgilerini klinik ve bilimsel çalışmalarla bütünleştirebilen, sonuçlarını yorumlayabilen, yaşam boyu öğrenmeye devam edebilen, fizyoterapi ve rehabilitasyon ile ilgili eğitim programlarına katkı verebilen, ulusal ve uluslar arası düzeyde uzman fizyoterapistler yetiştirmektir.

Fizyoterapi ve rehabilitasyona özelleşmiş alanlarda klinik ve akademik çalışmalarını uzmanlık düzeyinde yürütebilen ve geliştirebilen fizyoterapistler yetiştirilmektedir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bilim uzmanlığı programı mezunları, toplumu destekleyip, yönlendirebilmekte, fiziksel aktiviteye katılımı desteklemede, fonksiyonları iyileştirerek fizyoterapi ve rehabilitasyona özel ölçümler ışığında yaşam kalitesini yükseltmede hünerlidir.”

Fizyoterapi ve rehabilitasyonda bilişsel yöntem ve nörobilim kullanılacak!

Doç. Dr. Defne Kaya, bir çok programdan farklı olarak, bilişsel yöntem ve nörobilimin fizyoterapi rehabilitasyonun her alanında nasıl kullanılacağının işleneceğini belirterek ayrıca yüksek lisans öğrencilerinin “akademik klinik çalışma”  dersi ile kliniklerde proje ve çalışmalar yaparak akademisyenliğe güçlü bir şekilde hazırlanacaklarını sözlerine ekledi.