Genç fotoğrafçılar Üsküdar’da buluştu

Abone ol

google news logo
Giriş30 Aralık 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
Genç fotoğrafçılar Üsküdar’da buluştu 

Genç fotoğrafçılar Üsküdar’da buluştu 2Antalya Akseki'de düzenlenen Genç Fotoğrafçılar Atölyem Toroslar Projesi'nin kapanış toplantısı, Üsküdar Üniversitesinde düzenlendi. Çarşı Yerleşkesi Emir Nebi 2 Salonu'nda organize edilen toplantıda; sonuç sergisi, fotoğraf gösterileri ve bir de söyleşi gerçekleştirildi. Türkiye'nin en önemli fotoğraf sanatçılarının katıldığı toplantı, görsel bir şova dönüştü. Etkinliğe Üsküdar Üniversitesi öğrenci kulüplerinden çok sayıda öğrenci ilgi gösterdi.

Organizasyon Üsküdar Üniversitesi Tiyatro ve Müzik Kulübü öğrencilerinin düzenlediği mini bir konserle başladı. Canlı performans sergileyen kulüp üyelerinin şarkıları büyük beğeni topladı.

Çizgen: “Fotoğraf aleladenin içindeki fevkaladeyi göstermektir.”

Fotoğraf dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen Gültekin Çizgen'in fotoğrafçılıkla ilgili kısa konuşması sonrası, sanatçının 2016 yılında çektiği fotoğraflardan oluşun üç foto-klip gösterimi yapıldı. Çizgen, klip gösterimi sonrası fotoğrafçılıkla ilgili bilgi ve tecrübelerini keyifli bir sohbetle paylaştı, sanat ve sanatçı kavramlarına değindi ve fotoğraf sanatçılığının özü, aleladenin içindeki fevkaladeyi göstermektir, dedi.

Genç fotoğrafçılar Üsküdar’da buluştu 3Gültekin Çizgen'in ardında İtalya'da yaşayan fotoğraf sanatçısı Erhan Uçar sahneye çıktı. National Geographic için fotoğraf çalışmaları yapan Uçar'ın, İtalya Toscana bölgesinde çektiği doğa fotoğrafları ve Türkiye’nin son konar-göçer yörükleri Sarıkeçililer'in bir gününü anlatan fotoğrafların yer aldığı iki video klip ilgiyle izlendi. Erhan Uçar'ın İngiltere ve İtalya'da sergilenen fotoğrafları, genç fotoğrafçılar tarafından çok beğenildi.

Toplantının bir diğer konuğu hayatını fotoğrafa adayan sanatçılardan biri olan Serkant Hekimci'ydi. Ömrünün büyük bir kısmının trenlerde ve demiryollarında geçtiğini anlatan Demirci, özellikle demiryolu ve tren fotoğraflarıyla tanınıyor. Toplantıda sanatçının; Türkiye, Rusya ve Ukrayna'da çektiği fotoğraflardan oluşan foto-klip gösterimi yapıldı.

Sohbet ve sunumların ardından, Genç Beyinler Akademisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Proje Koordinatörü Dr. Nebiye Yaşar ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu tarafından, projede emeği geçen isimlere ve toplantıya katılan fotoğraf sanatçılarına hediyeler ve sertifikalar takdim edildi.

Genç fotoğrafçılar Üsküdar’da buluştu 4​​​