Gençleri popüler kültür yönetiyor

Abone ol

google news logo
Giriş20 Ocak 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

"Böyle giderse 50 yıl sonra bütün dünya kültürü, Hollywood kültürünün etkisinde kalacak. Buna karşı bir şey yapılması gerekiyor. Biz günümüze uygun ama bilimsel referans olan bütün değerleri yeniden tanımlamak, yeniden hayata geçirmek istiyoruz"

Gençleri popüler kültür yönetiyor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, modernizmin, birçok kazanıma rağmen değerlerin zarar görmesine neden olduğunu belirterek, "İnsanları, gençleri şu anda popüler kültür yönetiyor. Hollywood kültürü, değer oluşturuyor" dedi.

Üsküdar Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen  "İnsani Değerlerin Yeniden İnşası" konulu çalıştay, üniversitesinin Altunizade Kuzey Kampüsü Nermin Tarhan Konferans Salonu'nda yapıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Tarhan, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve devletin, toplumdaki yozlaşmayı önlemek için mücadele ettiğini belirtti.

Toplumda insani ve ahlaki erozyon yaşandığını kaydeden Tarhan, "Bunun sonucunda da kötü ahlakın, çirkin neticeleri gözükmeye başladı. Boşanmalar,  şiddet ve suçlar arttı. Bunun arkasında yatan sebep ise insan psikolojisinin önemli ayaklarından birisi olan değerlerin yıpranması" diye konuştu.

Bu nedenle Atatürk Üniversitesi ile ortak bir fikir platformu oluşturduklarını dile getiren Tarhan, şu tespitlerde bulundu: "Bunun üçayağı var. Devletin, üniversitelerin ve halkın yapacağı şeyler var. Bunun artık akademik salonlarda değil, eğitim sistemine ve sokaktaki insanlara ulaştırılması gerekiyor. Bu değerlerin yeniden inşası gerekiyor.  Modernizm, birçok kazanıma rağmen değerlerin zarar görmesine neden oldu.  İnsanları, gençleri şu anda popüler kültür yönetiyor. Hollywood kültürü, değer oluşturuyor. Böyle giderse 50 yıl sonra bütün dünya kültürü Hollywood kültürünün etkisinde kalacak. Buna karşı bir şey yapılması gerekiyor. Biz günümüze uygun ama bilimsel referans olan bütün değerleri yeniden tanımlamak, yeniden hayata geçirmek istiyoruz."

Gençleri popüler kültür yönetiyor 2

"Amaç, gençlerin daha güzel bir dünyada yaşamasını sağlamak"

Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İrfan Küfrevioğlu da üniversitede şu anda 110 bin öğrenci bulunduğunu ve yılda yaklaşık bin civarında konferans düzenlediklerini aktardı.

Küfrevioğlu, değerler eğitimi konusunda Üsküdar Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını belirterek, bu çalıştayın başlangıç olacağını, 19-21 Haziran da uluslararası bir kongre yapmayı düşündüklerini belirtti.

Özellikle 20. asırdan itibaren dünyada ciddi bir dejenerasyon olduğunu ifade eden Küfrevioğlu, "Sadece Türkiye'de değil, dünyada dejenerasyon var. Buna karşı bizler ne yapabiliriz? Bu çalıştayın sonucunu bir rapor haline getirip,  ilgili makamlara aktaracağız. Burada hedefimiz gençlerin, daha güzel, daha mutlu bir dünyada yaşamlarını sağlamak ve onların olumsuz şeylerden kurtulmasını  çalışmak ve elde ettiğimiz şeyleri onların hizmetinde kullanmak" dedi.