Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Üsküdar Üniversitesi’nden işbirliği

Abone ol

google news logo
Giriş08 Kasım 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Üsküdar Üniversitesi’nden işbirliğiFutbol ve basketbolda yeni yetenekler keşfedilecek

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Üsküdar Üniversitesi; çocuk, genç ve engellilerin futbol ve basketbola olan yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesine yönelik projeyi birlikte hayata geçirecek. Ulusal Sağlıklı Nitelikli Sporcu Mentör Ağı adlı proje için ön protokol görüşmesi gerçekleşti.  

Spor ve Gençlik Bakanlığı ile Üsküdar Üniversitesi, "Ulusal Sağlıklı Nitelikli Sporcu Mentör Ağı" projesi için işbirliği yapacak. Bir yıl sürecek proje kapsamında 6-18 yaş arası 200 çocuk, genç ve engelli bireyin basketbol ve futbol branşlarına özgü yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi’nden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kaan Yılancıoğlu ve Genç Beyinler Akademisi Koordinatörü Dr. Nebiye Yaşar, makamında ziyaret ettikleri Gençlik ve Spor Bakanlığı İstanbul İl Müdürü İbrahim İlhami Koç ile proje için ön protokol görüşmesi yaptı. Görüşme sonunda proje için ortak çalışma kararı alındı.

Sağlıklı sporcu bilincinin oluşturulmasına yönelik programın geliştirilmesi için fiziksel, psikolojik ve genetik değerlendirme yapılacak. Bu amaçla kurulacak rehabilitasyon biriminde bireyin ihtiyacına göre spor rehabilitasyonu ve/veya spor psikolojisi terapileri yapılacak. Bunun yanı sıra oluşturulacak sanal/artırılmış gerçeklik odasında belirlenen spor dalına yönelik olarak yetenek eğitimi verilecek. Proje kapsamında kurulacak teknoloji ofisinde ise bireye özgü spor ve sporcu sağlığıyla ilgili ulusal teknolojilerin geliştirilmesi planlanıyor.