Gürsel Tekin ve Nevzat Çiçek siyaset okulunda konuştu.

Abone ol

google news logo
Giriş10 Aralık 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0Gürsel Tekin ve Nevzat Çiçek siyaset okulunda konuştu.

Üsküdar Üniversitesi Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi- PAMER ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün işbirliğiyle “Yeni Bir Paradigmaya Doğru-Küresel Düzlemde Etnik Kimlik, Sistem ve Güvenlik Sorunları” başlığında gerçekleşen “Siyaset Okulu” programının bu haftaki konukları CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve gazeteci-yazar Nevzat Çiçek oldu.

Bugün Ortadoğuda yaşananlar 4 aşamalı bir planın parçası…

Siyaset Okulu programı çerçevesinde “DAEŞ Sonrası Irak, Musul, Suriye Üzerine Bir Değerlendirme” başlıklı sunum yapan gazeteci-yazar Nevzat Çiçek konuşmasında, 35 ülkede yaptığı saha araştırmaları sonunda ortaya çıkan 4 aşamalı plana değindi. İslam’a karşı İslam projesi yürütüldüğüne vurgu yapan Çiçek, “Mezhebe karşı mezhep”, Coğrafyaya karşı coğrafya”, Irka karşı ırk” ve “Radikal İslam’a karşı ılımlı İslam” olarak sıraladığı 4 aşamalı proje ile İslam’ı kendi içerisinde çatıştırmak ve kontrol altına almak isteyen güçler olduğuna dikkat çekti. Irak ve Suriye’de olanları anlamak için IŞİD’e bakmak gerektiğinden bahseden Çiçek; “IŞİD projesi tarihsel olarak planlanmış bir projedir. IŞİD’e İngiliz anahtarı da İsveç çakısı da diyebilirsiniz. Temel işlevi bulunduğu bölgenin demografik yapısını değiştirmek ve çatışma yaratmak için hareket etmektedir.” dedi. Tüm bu çatışma ve kaos hareketlerinin sadece İslam değil, enerji boru hatları ile ilgili de olduğunu, çeşitli örgütler üzerinden oluşturulan kaos ile bölgede planlar yapıldığını belirtti.
 
Gürsel Tekin: 15 Temmuz’da tank üzerine çıkmadık ama parlamentoya sahip çıktık…
  
Üsküdar Üniversitesi Siyaset Okulu programı çerçevesinde konuşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin “Türkiye’nin Gündemindeki Güncel Siyasi Meseleler” başlıklı konuşmasına, 10 Aralık İnsan Hakları gününde öğrencilerle buluşurken Halep’te yaşanan insanlık dramından dolayı çok üzgün olduğunu söyleyerek başladı. Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşkede gerçekleşen programda öğrencilerin sorularını cevaplayan Tekin, gençlere öncelikle önyargılarından kurtulmaları gerektiğini belirtti. FETÖ terör örgütü ile ilgili gelen sorulara; “CHP’de Sayın Deniz Baykal hariç en eski isimlerden biriyim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin cemaat ile asla bağlantısı yoktur. Bireysel ilişkiler varsa ve şahıslarla ilgili yargı tarafından bir tespit olursa biz de o zaman ne gerekirse yaparız. Bu konuda bir tereddüt yoktur.” dedi. Gürsel Tekin bugün Türkiye’nin başında; FETÖ, PKK ve Ortadoğu sorunundan kaynaklı IŞİD terör örgütleri olmak üzere üç temel sorun olduğunu, Ortadoğu’da yaşananların en çok İsrail’e yaradığını ifade ederek; İsrail’in bu yaşananlara karşın ekonomisini güçlendirdiği bölgede düşmanı olmayan önemli bir aktör konumuna geldiğini söyledi.  

Öğrencilerden gelen “CHP, 15 Temmuz’da tankın üzerine çıksaydı bugün daha farklı bir durum olmaz mıydı?” sorusuna; “O gün ilk sosyal medyada tweet atan kişiyim. O gece Genel Başkanımızın ilk işi grup başkan vekillerimizi “derhal herkes parlamentoya gidin parlamentoya sahip çıksın” diye aramak olmuştur. Biz, 15 Temmuzda tank üzerine çıkmadık ama parlamentoya sahip çıktık” şeklinde yanıt verdi.

PAMER - Siyaset Okulu 

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi ve PAMER Müdürü Doç. Dr. Merve Kavakçı ile Üsküdar Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Baydur’un koordinatörlüğünü üstlendiği “Siyaset Okulu” sertifikalı eğitim programı 4 hafta sürecek. “Yeni Bir Paradigmaya Doğru-Küresel Düzlemde Etnik Kimlik, Sistem ve Güvenlik Sorunları” başlığında gerçekleşen “Siyaset Okulu” programı kapsamında 17 ve 24 Aralık tarihlerinde; Abdurrahim Boynukalın (Gençlik ve Spor Bakanı Yardımcısı), Can Baydarol (ABKAD Başkan Yardımcısı), Dr. Doğan Üçok (Sabancı Üniversitesi-IICEC), Markar Esayan (AK Parti İstanbul Milletvekili), Ravza Kavakçı (AK Parti İstanbul Milletvekili) ve Yıldız Ramazanoğlu(Yazar) farklı başlıklar altındaki oturumlarda konuşmacı olarak yer alacaklar.

Gürsel Tekin ve Nevzat Çiçek siyaset okulunda konuştu. 2