Hocalı Katliamı Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu

Abone ol

google news logo
Giriş27 Şubat 2014
Güncelleme10 Nisan 2023

Hocalı Katliamı Üsküdar Üniversitesi’nde konuşulduAzerbaycan-Ermenistan arasındaki savaşta 1992 yılında 613 kişinin öldürüldüğü Hocalı katliamı 22’inci yılında Üsküdar Üniversitesi’nde düzenlenen bir programda konuşuldu.  Azerbaycan Devlet sanatçısı Aybeniz Haşımova’nın da konuşmacı olarak katıldığı programda Haşımova o günleri gözü yaşlı anlattı. Asıl katliamın 1905 yılında başladığını ve hala sürdüğünü ifade eden Haşımova, her Hocalı katliamı haftasında yeniden öldüğünü söyledi.

Üsküdar Üniversitesi, resmi rakamlara göre 613 kişinin hayatını kaybettiği Hocalı Katliamının 22’inci yılında anlamlı bir programa ev sahipliği yaptı.

İstanbul Türk Ocağı’nın desteğiyle gerçekleştirilen “Hocalı Katliamı Söyleşisi” Nermin Tarhan Konferans Salonunda yapıldı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programa konuşmacı olarak Azerbaycan Devlet Sanatçısı Aybeniz Haşımova, Prof. Dr. Abdullah Kahraman ve Yrd. Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü katıldı.

Moderatörlüğünü Üsküdar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ebulfez Süleymanlı’nın yaptığı söyleşide konuşan Devlet Sanatçısı Aybeniz Haşımova o günleri gözyaşlarıyla anlattı. Sözlerine, acıyı paylaşan Türkiye’ye teşekkür ile başlayan Haşımova, asıl katliamın 1905 yılında başladığını, halen de devam ettiğini söyledi. Yaşanan katliamın Türk’ün sorunu olduğunu ifade eden Haşımova, soykırımı dünyanın kabul etmesi gerektiğini kaydetti. Dedesine yapılan işkenceleri anlatan Haşımova her Hocalı katliamı haftasında yeniden öldüğü sözlerine ekledi.

Hocalı Katliamı Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu 2

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Abdullah Kahraman İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine dikkat çekti. Eğer bu soykırıma maruz kalanlar insan ise beyannameyi ilan edenlerinin bu konuda bir adım atmamalarına anlam veremediğini ifade eden Kahraman, soykırımın bir Firavun mesleği olduğunu kaydetti. Türk olarak kendi beyannamemizi oluşturmak elzem diyen Kahraman zalimlerin adı değişir rolü değişmez dedi.

Son olarak kürsüye gelen Yrd. Doç. Dr. Ramazan Erhan Güllü ise tarihsel gelişmelere ilişkin bilgi verdi.