İslam Devleti kavramı Tea Talks’ta ele alındı

Abone ol

google news logo
Giriş30 Aralık 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0İslam Devleti kavramı Tea Talks’ta ele alındı

Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi PAMER'in organize ettiği Tea Talks'un bu haftaki konuğu akademisyen Hakan Çelik'ti. Çelik, Devlet Kapitalizmi ve İslam Devleti başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdi. Komünizm, Sosyalizm ve İslam Devleti kavramlarını ele alan genç akademisyen, günümüzün şartlarında devlet yönetim şekillerini değerlendirdi.

Özellikle, İslam devleti olma ve İslami kurallara göre devleti yönetme konusunda görüşlerini dile getiren Hakan Çelik, aslında İslamiyet'te İslam Devleti gibi kavram olmadığını söyledi.

İslam devleti yoruma açıktır

Çelik; "İslam Devleti olma ya da İslam'a göre devlet yönetmek diye bir şey yoktur. Hatta Hz. Peygamber zamanında da devlet olma kavramı dile getirilmemiş, devlet yapısının İslami olması konuşulmamıştır. Bu nedenle İslam Devleti tamamen yoruma açık bir yapıdır. Şu an İslam devleti olduğunu söyleyen ve isminde İslam devleti ibaresi geçen İran, Pakistan, Afganistan, Endonezya gibi devletlerde birebir aynı şekilde bir yönetim tarzı göremiyoruz. Hepsinde farklı yönetim anlayışları hâkim. Şu an uygulanan yönetim şekli, o ülkelerin kendi İslam devleti yorumuna göre oluşturulmuş bir yönetim tarzıdır. Kesin olarak belli olan bir İslam devleti yapısı yoktur." dedi.

IŞİD yeni şeytanlar üretiyor

Mevcut İslam devletlerinden çok farklı bir yapıyla ortaya çıkan ve şu an terör eylemleriyle tüm Dünya'ya korku salan Irak ve Şam İslam Devleti IŞİD'e de değinen Hakan Çelik, hilafet devleti kurmak amacıyla güvenlik güçlerine ve sivillere karşı eylemler yapan yasa dışı örgütün de İslam devleti kurma iddiasında olduğunu söyledi.

Hakan Çelik, IŞİD'in İslam karşıtı olduğunu ileri sürdüğü devlet, örgüt ve kişileri şeytanlaştırarak kendisine sempatizan ve üye kazandırmaya çalıştığını ancak örgütün ve kurmaya çalıştığı yapının İslam’la herhangi ilgisi olmadığını belirtti. Hz. Peygamber'den örnek veren Çelik, Hz. Muhammed'in savaşı hiçbir zaman istemediğini, sadece kendilerine karşı gelecek saldırılara karşı savunma amaçlı savaşa izin verdiğini vurguladı.

Öğrencilerin merakla takip ettiği söyleşinin sonunda PAMER Müdürü Doç. Dr. Merve Kavakçı, Hakan Çelik’e katılımından dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

İslam Devleti kavramı Tea Talks’ta ele alındı 2