İsveçli Bakana Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan tepki!

Abone ol

google news logo
Giriş18 Ağustos 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

İsveçli Bakana Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan tepki!İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’ün twitter hesabından “Türkiye'de 15 yaşın altındaki çocukların cinsel ilişkiye girmesine izin veriliyor" şeklindeki paylaşımına tepki gösteren Haydi Tut Elimi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türkiye’de böyle bir yasal desteğin olmadığını, STK olarak konunun takipçisi olduklarını söyledi. Ergen annelerin, modern dünyanın en can yakıcı sorunu olduğunu kaydeden Tarhan, İsveçli Bakanın açıklamalarını kınadı.  

Twitter’da, “Türkiye 15 yaşın altındaki çocuklara cinsel ilişkiye girmesine izin vermesine dair kararı iptal etmeli. Çocukların, şiddete ve cinsel istismara karşı daha fazla korunması lazım, daha az değil” yazan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e bir tepki de Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Haydi Tut Elimi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan geldi.İsveçli Bakana Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan tepki! 2

Wallström’ün bu açıklamasını önyargılı mesaj olarak değerlendiren Tarhan bu alanda çalışmalar yapan Haydi Tut Elimi Derneği Genel Başkanı olarak şu değerlendirmelerde bulundu.

- Türkiye’de böyle bir yasal destek yoktur.

- Cinsel ihmal ve istismarı önlemek için bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak biz faaliyetteyiz ve takipçiyiz. Bunu ekselansları bilmeli.

- Ergen anneler modern dünyanın en can yakıcı sorunudur, bu sorunla mücadele sosyal medya haberleri ile olmaz.

- Ekselansları bu konuda çalışan STK’larını bizimle bağlantıya geçirirse gerçekleri birinci ağızdan dinlemiş olur.

- Hem bir psikiyatri profesyoneli hem de STK başkanı olarak Dış İşleri Bakanlığımıza arz ederim.

Tarhan, İsveçli Dışişleri Bakanı Wallström’ün paylaşımına ilişkin bu açıklamayı yaparken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun girişimiyle Türkiye karşıtı yazı kaldırıldı.