İyi Gelecek Projesi’ne NPİSTANBUL Hastanesi Desteği

Abone ol

google news logo
Giriş26 Aralık 2019
Güncelleme29 Aralık 2021
İyi Gelecek Projesi’ne NPİSTANBUL Hastanesi DesteğiZeytinburnu Belediyesi’nin İçişleri Bakanlığı desteğiyle Zeytinburnu Kaymakamlığı, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi’nin ve Üniversitelerin ortaklığıyla hayata geçirilen İyi Gelecek Projesi’ne NPİSTANBUL Hastanesi de destek verdi.


İyi Gelecek Projesi’nin açılış programı İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin katılımıyla gerçekleşti.

Açılış programının ardından Dr. Tayfun Yeşilşerit’in moderatörlüğünde Bağımlıkta Klinik Yaklaşımlar konulu panel; Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Beyin Hastanesi Psikyatri Uzmanı Dr. Özlem Kızılkurt, Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Beyin Hastanesi Uzman. Psk. Ahmet Yılmaz ve Sosyal Hizmet Uzmanı Fatih Kılıçarslan’ın konuşmalarıyla gerçekleşti. Panelde Uzm. Psk. Ahmet Yılmaz, katılımcılara bir de sunum gerçekleştirdi.Bağımlılıkla mücadeleyi desteklemek ve önleyici yöntemler geliştirmek amacıyla, gençlere yönelik farkındalık çalışmaları ve yaşam becerileri eğitimleri, öğrenci kulüplerinin oluşturulması, öğretmenlere yönelik kapasite geliştirme eğitimleri ve veli bilgilendirme seminerlerinin yer aldığı projeye Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Özlem Kızılkurt ve Ahmet Yılmaz katılımcı olarak katıldı.


İkinci oturumda gerçekleşen çalıştayda ise “Madde Bağımlılığı ile İlgili Farkındalık Oluşturmak”, “Aile, okul, sosyal çevre, madde bağımlılığı ile mücadelede koordinasyon nasıl sağlanabilir?” konuları üzerinde çalışmalar yapıldı.

Üsküdar Üniversitesi olarak bu projeye fikir ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz

Projeyle alakalı konuşan Uzm. Psk. Ahmet Yılmaz, ‘’Amaç burada çocukların özellikle okul dönemindeki maddeye ulaşmasını engellemek. ‘Maddeye karşı nasıl bir süreç işleyebilir, maddeye başlamadan önce ilk teması önlemek için neler yapılabilir?’ sorularına cevap aradık.  Burada birey maddeye ulaştıktan sonraki süreç, daha maliyetli ve zor oluyor. Bireyi maddeden uzak tutmak için okuldaki rehber öğretmen ve görevlilerin de yapması gerekenleri konuştuk. Üsküdar Üniversitesi olarak bu projeye fikir ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bugün de farkındalık oluşturmak için oturuma katılıp düşüncelerimizi beyan ettik’’ dedi.Toplumun içinde yer aldığı koruyucu önlemler ve bunların çalışılıyor olması bağımlılık riskini azaltacaktır

Uzm. Dr. Özlem Kızılkurt ise, ‘’Çok kıymetli ve önemli bir organizasyonda katılımcı olarak görev aldık. Bizler klinikte bağımlılıkla uğraşan hekimler sağlık çalışanları olarak hastalığın ne kadar zor bir hastalık ve tedavisinin de ne kadar zor olduğunu iyi biliyoruz. Toplumun içinde yer aldığı koruyucu önlemler ve bunların çalışılıyor olması bağımlılık riskini azaltacaktır. Bizler Üsküdar Üniversitesi ve NPISTANBUL Beyin Hastanesi olarak bu projelerde yer alarak hastalığın ne olduğunu, bağımlılığın ne olduğunu bu tarz kurumlara anlatırken onlara da faydalı olacağımızı düşünüp katılımı önemsiyoruz. Çok güzel bir proje ve destekleyen herkese teşekkür ederim’’ şeklinde konuştu.