Karnında taşımadı ama kalbinin en güzel yerini açtı ona...

Abone ol

google news logo
Giriş26 Mayıs 2016
Güncelleme10 Nisan 2023

Karnında taşımadı ama kalbinin en güzel yerini açtı ona...Sakarya’da fiziksel engelli üvey kızının tedavisi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan örnek anne Saniye Altakhan, Üsküdar Üniversitesi tarafından Yüksek İnsani Değer Ödülü’ne layık görüldü. Sabır, Merhamet, Cesaret ve Fedakârlık örneği gösteren Saniye Altakhan, geçirdiği bir kaza nedeniyle kafa travması geçiren ve hayatı kararan kızı Hanife’yi tek başına verdiği mücadele ile hayata döndürdü. Kızı Hanife ve benzer kaderi yaşayanlar için umut olan Saniye Altakhan, aynı durumdaki tüm aileler için Anadolu Engelli Anneleri Derneği’ni kurdu.

Üsküdar Üniversitesi, toplumu, doğayı, evreni düşünen, yaşamı ile örnek olan ve ilham veren kişilere bu yıl ilk kez Yüksek İnsani Değerler Ödülleri verdi.Karnında taşımadı ama kalbinin en güzel yerini açtı ona... 2

Üsküdar Üniversitesi bu yıl ilk defa “Yüksek İnsani Değerler Ödülleri”ni verdi. Üsküdar Üniversitesi Akademik Kadrodan oluşan jürinin ; “Adalet, Şefkat ve Merhamet, Dürüstlük, Şeffaflık, Cesaret, Empati ve Sorumluluk, Güven ve Sadakat, Utanma, Alçakgönüllülük, Yardımlaşma, Helalleşme, Selamlaşma, İçtenlik, Bağışlama, Cömertlik, Fedakârlık, Minnettarlık, Çoğulculuk, Katılımcılık, Özgürlükçülük, Hesap Verebilirlik, Uzlaşmacılık, Yenilikçilik, Vefa” şeklinde 24 altın değer kapsamında belirlediği 6 kişi – kurum ödüllerini aldı.

Sakarya’da fiziksel engelli üvey kızının tedavisi için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan örnek anne Saniye Altakhan’a Yüksek İnsani Değer Ödülü verildi.  Altakhan, karnında taşımadığı çocuğu kalbinde taşıyarak annesiz kalmış bir evlada sahip çıkması, bunu örgütlü bir mücadeleye dönüştürmesi nedeniyle Üsküdar Üniversitesi Jürisi tarafından Yüksek İnsani Değer Ödülü’ne layık görüldü. Altakhan’a ödülü törene katılan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu adına milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Tülay Kaynarca ve Ali İhsan Yavuz tarafından verildi.

En büyük engel toplumda

Devletin engelliler için pek çok başarılı projeye imza attığını belirten Altakhan ancak en büyük engelin toplumda yaşandığını söyledi. Engellilerin en önemli sorunlarının sosyal hayata katılamamak olduğunu belirten Saniye Altakhan, engellilerin sorunlarının duyurulması ve çözülmesi için Engelliler Bakanlığı kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Fotoğraf: Furkan Bayezit
Karnında taşımadı ama kalbinin en güzel yerini açtı ona... 3