Kız çocuklarına ikinci bir şans için Haydi Tut Elimi

Abone ol

google news logo
Giriş15 Mayıs 2013
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Kız çocuklarına ikinci bir şans için Haydi Tut Elimiİhmal ve istismara maruz kalmış kız çocukları için çalışmalar yürüten Haydi Tut Elimi Derneği düzenlediği Bahar Kermesi ile daha çok kız çocuğunu topluma yeniden kazandırmayı hedefliyor...

Şiddet ve istismara maruz kalmış çocukların hayata tutunmaları için çalışan Haydi Tut Elimi Derneği, cinsel istismara ve şiddete maruz kalan kız çocuklarının sorunlarıyla yakından ilgilenerek, bu çocukların rehabilite edilmesi, mesleki ve kişisel eğitimlerle geleceğe hazırlanması amacıyla çalışmalar yürütüyor. Haydi Tut Elimi Derneği yararına 14 Mayıs Salı günü, Feshane Sadabat Salonu’nda düzenlenen Bahar Kermesi’nden elde edilen gelir dernek çalışmalarına aktarıldı.

Kermeste dernekle ilgili kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Tarhan şiddet ve istismara maruz kalan çocuklara fiziksel bakımının yetmediğini, bu çocukların duygusal ve psikolojik bakıma da ihtiyaçları olduğunu altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Çocukların rehabilitasyon sürecinde annelik rolünü yapabilecek kişilere ihtiyaç oluyor. Gönüllülük esaslı çalışacak bu kişilerin yaptığı insan yatırımının neticeleri yıllar sonra toplumsal fayda olarak bizlere geri dönecek. Bu yatırımlarla ilgili bizler şimdi tohum atıyoruz. Bir karınca gibi yola çıktık, sonucu da inşallah iyi olur.”

Aynı zamanda derneğin isim annesi de olan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi Gül Mutlu ise şöyle konuştu:”Ben birçoğu anne şefkatine hasret çeken bu yavrularımızı, ailelerinden darbe görmüş, hayattan tokat yemiş bu çocuklarımızı sahiplendiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.”
Kız çocuklarına ikinci bir şans için Haydi Tut Elimi 2
Üsküdar Üniversitesi Rektörü ve Haydi Tut Elimi Derneği Genel başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun eşi ve Haydi Tut Elimi Derneği Fahri Başkanı Gül Mutlu’nun katılımıyla gerçekleşen kermeste, Haydi Tut Elimi Derneği üyeleri ve Üsküdar Üniversitesi öğrencileri tarafından seçilen yılın annesi de ödüllendirildi.

Kız çocuklarına ikinci bir şans için Haydi Tut Elimi 3Yılın Annesi Naciye Aksu
Naciye Aksu’nun, oğlu Ayberk ile yaşadıkları bilimsel makalelere konu olacak cinsten. 16 aylıkken otizm tanısı konan Ayberk, Naciye annesi hayatına girene dek otizmin sessiz dünyasında yaşar. Naciye Hanım’ın sevgisi, 4-5 ay gibi kısa bir sürede Ayberk’in toplumsal hayatta yer almasını sağlar. Ayberk bugün profesyonel modellere taş çıkartacak bir fotomodel ve profesyonel bir yüzücü. 1.90’lık boyu ve yakışıklılığıyla dikkat çeken Ayberk’in “Çakma Annesi” Naciye Hanım da Ayberk’in bu başarısının başmimarı.

Üsküdar Üniversitesi öğrencileri ve Haydi Tut Elimi Derneği tarafından yılın annesi seçilen Naciye Hanım dün yapılan kermeste Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Gül Mutlu’nun elinden plaketini aldı. Ödül töreni esnasında kısa bir konuşma yapan anne Naciye Aksu, “Bu ödüle beni layık gördüğünüz için çok çok teşekkür ederim. Bu ödülü bana sevmeyi, sevilmeyi ve çevreme duyarlı olmayı öğreten annem için alıyorum. Ayberk’i ben sevgimle iyileştirdim. Ne para harcadım, ne akademik bilgim vardı. Olması gerekeni yaptım. Bu sadece sevgi,  bu kadar.”