Kutlu Doğum kapsamında Senai Demirci öğrencilerle buluştu

Abone ol

google news logo
Giriş21 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Hürriyet ve Adalet Kulübü’nün hazırladığı Kutlu Yaşamı Anlama Programı Emirnebi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Mustafa Coşkun’un Kuran tilaveti ile başlayan programa katılım yoğundu.

Açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü’nden Doç. Dr. Niyazi Beki, Hz. Muhammed’in yaşayan bir Kuran ahlakı olduğunu belirterek “Müşrikler dahi ona ve onun ahlakına hürmet gösteriyorlardı, hatta biliyorsunuz Muhammed-ül Emin diyorlardı.” dedi.

Hz. Muhammed’in iyi insan olma öğütlerinden bahseden Doç. Dr. Beki, sözlerini Farsça’dan çevrilmiş bir şiirle tamamladı: “Arkadaşım, çocukken haylazsın/Gençken aymazsın/Yaşlanınca bel tutmazsın/Söyle Rabbine ne zaman kulluk edersin.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hazırladığı “Gelin Birlik Olalım” isimli video gösterimi ile devam eden programda Dr. Senai Demirci, “Biz Ona Misafiriz” başlıklı bir konuşma yaptı.

Demirci, “Her yerde bütün şiirlerde savaşan, kesen bir peygamberden bahsedilir. Ama bilinmez ki Peygamber Efendimizin savaşta geçirdiği süre sadece 53 gündür…” dedi. “İgra” kelimesinin mahiyetinin gerektiği gibi idrak edilmesi gerektiğini söyleyen Demirci, “İnsanın en büyük hatasıdır, okumamak ve anlamlandırmamak…” dedi.

Önce kendinize bir Yesrib bulun!

Hz. Muhammed’in hayatından önemli bilgiler de paylaşan Dr. Senai Demirci, “Peygamber Efendimiz aslında Yesrib’e hicret etti, Yesrib de o hicretle Medine olmaya hicret etti. Peygamber Efendimiz orayı Medine yaptı. Eğer sizler de bir şeyler başarmak istiyorsanız ilk önce kendinize bir Yesrib bulun sonra onu Medine yapmaya çalışın” diye tavsiyede bulundu.

Programın sonunda Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, Dr. Senai Demirci’ye plaket verdi.

Programda Dursun Şahin ve Saz ekibinin seslendirdiği ilahiler ise ilgiyle dinlendi.

ÜHA

Kutlu Doğum kapsamında Senai Demirci öğrencilerle buluştuKutlu Doğum kapsamında Senai Demirci öğrencilerle buluştu 2Kutlu Doğum kapsamında Senai Demirci öğrencilerle buluştu 3