Madde bağımlılığına neden olan terörist nöronlar araştırılıyor!

Abone ol

google news logo
Giriş08 Eylül 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Madde bağımlılığına neden olan terörist nöronlar araştırılıyor!Üsküdar Üniversitesinden Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Düzce Üniversitesinde düzenlenen 42’inci Ulusal Fizyoloji Kongresi’ne katıldı. Madde Bağımlılığının Nöroplastisitesi başlıklı konferansta Uzbay, terörist nöronlar ile bağımlılık ilişkisini anlattı.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Düzce Üniversitesinde 42. Ulusal Fizyoloji Kongresi'ne konuşmacı olarak katıldı. Türk Fizyolojik Bilimler Derneği’nin düzenlediği kongrede Uzbay Madde Bağımlılığının Nöroplastisitesi başlıklı konferansta ‘Terörist nöronlar ile bağımlılığın ilişkisi’ üzerine konuşma yaptı.

Konuşmasında, bağımlılığın nedeninin maddenin nöronlar arası iletişimi bozmasından ziyade farklı görev tanımına sahip sıra dışı, farklı görev tanımı olan nöronların oluşumuna neden olabileceğini belirten Uzbay, farklı bir kuram üzerinden konuyu değerlendirdi. Bunu geliştirmek ve kanıtlamak için ciddi bilimsel verilere ihtiyacım olacak diyen Uzbay, şimdilik kulağa hoş gelse de bunun doğruluğunun kanıtlanmasıyla bu nöronlara yeni görev tanımı vermeyi başardıklarında madde bağımlılığını da çözebileceklerini söyledi. Uzbay, ‘Tabii ki bu iş beyinde sadece nöron düzeyindeyse’ dedi.