Marka sohbetlerinde reklam sektörü ve iş hayatı konuşuldu

Abone ol

google news logo
Giriş20 Mart 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
0Marka sohbetlerinde reklam sektörü ve iş hayatı konuşuldu 

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam Tasarımı ve İletişimi Bölümü tarafından organize edilen Marka Konuşuyoruz etkinliğinin bu haftaki konuğu; reklamcı, yazar ve aynı zamanda da akademisyen olan Doç. Dr. Uğur Batı'ydı. Güney Yerleşke Farabi Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilerin katılımı oldukça yoğun oldu.

Mesleki tecrübelerinden yola çıkarak sektörle ilgili değerli bilgiler veren Doç. Dr. Uğur Batı; “Kimse sizi ellerinde çiçekle sektöre beklemiyor. İlk işe başladığım yıllarda kimse yaptığım işleri beğenmiyordu.” diyerek çalışma hayatının gerçeklerini net bir şekilde gözler önüne serdi. Batı, kendisinin 1995 yılında çalışmaya başladığını o zamanlarda gerçekten zorlandığını ama bugünün o günlerden çok daha zor olduğunu ama çalışanın her zaman kazandığını önemle vurguladı.

Okuduğunuz her şey sizin olmayabilir ama yazdıklarınızın hepsi size ait

Çok sayıda yazılı eser imza atan Doç. Dr. Uğur Batı çok okumanın ve yazmanın önemine değindi; "2008’de ilk kitabımı yazdım, şu an da 10. kitabım baskıdan çıktı. Bunu sağlayan şeyin de çok okumak olduğunu anladım; ne kadar okursanız o kadar söyleyeceğiniz şeyler birikiyor. Okuduğunuz her şey sizin olmayabilir ama yazdıklarınızın hepsi size ait." dedi.

Marka değerleri arttıkça ülkemizin de değeri artacak

Ülkemizde dünya çapında markalar oluşturmak, Türkiye’nin de marka değerini yükseltecektir diyen Doç. Dr. Uğur Batı, bunun önemini Güney Kore örneği üzerinde vurguladı.
Batı; “90’lı yıllarda Güney Kore ekonomi anlamında 23-24. sıralardaydı. Şimdi ise Samsung, LG, Hyundai, Huawei gibi markaları üreterek 7-8. sıralara yükseldi. Yani Samsung’un kasasında ki kullanılabilir para 90 milyar dolar, Türkiye’nin kasasında ki kullanılabilir para ise 30-35 milyar dolar civarında. Marka değerleri arttıkça ülkemizin de değeri artacak.” dedi.

Öğrencileri bu noktada teşvik eden Batı, özgün bir proje ile başarıya ulaşmanın çok kolay olabileceğini ama bunun içinde sürekli bir şeyler üretmeye endeksli olarak yazmaları/paylaşmaları gerektiğini belirtti.
Etkinliğin sonunda Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam Tasarımı ve İletişimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, Doç. Dr. Uğur Batı’ya bir teşekkür plaketi takdim etti.

Batı da öğrenciler için kitaplarını imzaladı.

Marka sohbetlerinde reklam sektörü ve iş hayatı konuşuldu 2