Metin Karabaşoğlu Üsküdar Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

Abone ol

google news logo
Giriş05 Mayıs 2014
Güncelleme10 Nisan 2023

Üsküdar Üniversitesi yerleşkesinde önemli isimleri misafir etmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda Metin Karabaşoğlu öğrencilerle buluştu. “ Bitmeyen Mutluluk Var Mı? Başlıklı söyleşide mutluluk konuşuldu.

Üsküdar Üniversitesi, farklı alanlarda önemli isimleri öğrencileriyle buluşturmayı sürdürüyor. Her hafta değişik isimler öğrencilerle bir araya gelirken son olarak da yazar Metin Karabaşoğlu Üsküdar Üniversitesi’nin misafiri oldu.

Metin Karabaşoğlu Üsküdar Üniversitesi öğrencileriyle buluştu

Çağın Vicdanı Kulübü’nün düzenlediği “ Bitmeyen Mutluluk Var Mı” başlık söyleşi Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirildi. İdari, akademik personel ile öğrencilerin katıldığı söyleşide Karabaşoğlu mutluluğun kaynağını anlattı.

Konuşmasında insanın en temel arzusunun ölümün ötesine geçmek ve ölümsüzlük olduğuna dikkat çeken Karabaşoğlu, bitimlilik duygusunun insanlarda mutsuzluğa neden olduğunu söyledi. Bitimliliği olan şeylerin o an bedene mutluluk verse de biteceğini biliyor olmanın ruha elem ve keder verdiğini kaydeden Karabaşoğlu ölüm gerçeğiyle yüzleşmek gerektiğini söyledi.

Ölüm gerçeğiyle yüzleşmenin, ölümü anlamlandırmanın mutlulukla yüzleşmek olduğunu ifade eden yazar, batının ölümü dışlayarak, düşünmeyerek ve reddederek kabul etmek istemediğini dile getirdi.

Ölümü inkar ederek hayatın gerçek tat ve lezzetlerinin farkında olunamayacağını belirten Karabaşoğlu, mutluluğun formülünün ölüm gerçeğiyle yüzleşmek olduğunu kaydetti.