Millilerimizin Fizyoterapisti Üsküdar Üniversitesi’nden…

Abone ol

google news logo
Giriş15 Haziran 2016
Güncelleme10 Nisan 2023

Millilerimizin Fizyoterapisti Üsküdar Üniversitesi’nden…Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Araştırma Görevlisi Mahmut Çalık, Nisan 2015’te Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek A Milli Takım kampına “Fizyoterapist” olarak davet edildi. 2015’te İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda milli takım fizyoterapisti olarak kafilede yer alan Çalık, 2016 Rio Paralimpik Oyunları kapsamında özel turnuva ve kamplar süresince milli takım fizyoterapisti olarak görevlendirildi.  

Üsküdar Üniversitesi millilerimizin yanındı.

Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek A Milli Takımı 7-18 Eylül 2016’da Brezilya’nın Rio kentinde gerçekleşecek olan Paralimpik Oyunları kapsamında çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. 2015 yılında İngiltere’nin Birmingham şehrinde gerçekleşen Avrupa Şampiyonası’nda final oynama başarısını gösteren milli takımımız Avrupa ikincisi olarak “2016 Paralimpik Oyunları”na katılma hakkı elde etti.

2009, 2013 ve 2015 yıllarında Avrupa Şampiyonalarında üç kez Avrupa ikincilik kupasını Ülkemize kazandıran milli takımımız 2014 yılında da Dünya Şampiyonasında Dünya üçüncüsü olmuştu. Paralimpik Oyunlarına tarihinde ilk kez 2012 Londra Paralimpik Oyunlarına katılan millilerimiz, 2016 Rio Paralimpik Oyunlarına da katılarak arka arkaya iki paralimpik oyuna katılma başarısı gösterecek.

Süper Lig’in sona ermesiyle birlikte hazırlık kamplarına başlayan milli takımımız, 17-26 Mayıs tarihleri arasındaki İstanbul kampının hemen ardından 26 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında Kanada’da özel bir turnuvaya katıldı. Takım, çalışmalara 15-30 Haziran’da İstanbul’daki kamp ve “Garanti Cup” turnuvasıyla devam edecek. Ardından temmuz ayı içerisinde Amerika, Almanya ve Hollanda’da gerçekleştirilecek olan özel turnuvalara katılacak. Ağustos’ta da çalışmalarını kamp ve özel turnuvalarla devam edecek takımımız, Ağustos sonunda Rio’ya hareket edecek ve ülkemiz adına madalya için mücadele edecek.

Nisan 2015’te Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkek A Milli Takım kampına “Fizyoterapist” olarak davet edilen Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Araştırma Görevlisi Mahmut Çalık, devam eden kamp ve özel turnuvalarda milli takım kampına katılıp, 2015’te İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda milli takım fizyoterapisti olarak kafilede yer aldı. Çalık, 2016 Rio Paralimpik Oyunları kapsamındaki yukarıda belirtilen özel turnuva ve kamplar süresince milli takım fizyoterapisti olarak görevlendirildi.  

Millilerimizin Fizyoterapisti Üsküdar Üniversitesi’nden… 2Millilerimizin Fizyoterapisti Üsküdar Üniversitesi’nden… 3