Müzik, Psikoloji ve Nörobilim ilişkisi üzerine…

Abone ol

google news logo
Giriş24 Ekim 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Müzik, Psikoloji ve Nörobilim ilişkisi üzerine…Psikoloji, müzik ve Nörobilim ilişkisine bir de akademisyenlerin gözüyle bakmaya ne dersiniz? Bizleri iç dünyamıza doğru yolculuğa çıkaran bu heyecan verici konuya öncelikle müziğin tedavi edici boyutuyla başlayalım istedik ve konu hakkında elbette MÜTEM’e başvurduk.Müzik, Psikoloji ve Nörobilim ilişkisi üzerine… 2

MÜTEM (Müzik Terapi Uygulama ve Araştırma Merkezi) Üsküdar Üniversitesi bünyesinde ve Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın teşviki ile kurulan bir merkez, aynı zamanda Türkiye’de ve Türk üniversiteleri içinde kurulan ilk ve tek merkez olarak biliniyor.

MÜTEM Müdürü Prof.Dr. Sevda Askerova’dan Merkezde yapılan bilimsel araştırmalar ve uygulanan yöntemler hakkında çok aydınlatıcı bilgiler aldık. Askerova MÜTEM’in, uluslararası standartlara uygun müzik terapi alanının, verimli yöntemlerle öğrenilmesini sağlayan bir “inter-disipliner öğrenme ve araştırma-geliştirme” merkezi olduğunu, aynı zamanda, özellikle müziğin psikoloji, psikiyatri ve nörobilim alanındaki yerini ve bunun için hem çağdaş bir multi-disipliner öğrenme ve uygulama ortamı sunduğunu, hem de yayın etkinlikleri için de zemin oluşturduğunu belirtti ve ekledi:

“Müziğin hormonlar üzerinde etkisi mevcuttur ki bu da müziğin tarz ve şekline göre stres hormonlarını arttırmak ya da azaltmak gücüne de sahiptir. Ayrıca, müziğin psikolojik ve zihinsel hastalıklarda tedavi edici bir özelliği vardır ve müzik hemen hemen her hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

“Bildiğiniz gibi müzik, merkezi sinir sistemi ve beyin kabuğunda yer alan düşünme, öğrenme, konuşma, beden kontrolü ile ilgili merkezleri uyarmaktadır ve bu alandaki gelişmeleri desteklemektedir. Örneğin, depresyon geçirenlerde beyni rahatlatıcı ve hormonal düzensizlikleri hafifletici rol oynar. Müziğin hormonlar üzerinde etkisi mevcuttur ki bu da müziğin tarz ve şekline göre stres hormonlarını arttırmak ya da azaltmak gücüne de sahiptir. Ayrıca, müziğin psikolojik ve zihinsel hastalıklarda tedavi edici bir özelliği vardır ve müzik hemen hemen her hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Nöroloji, kardiyoloji, onkoloji, psikiyatri gibi klinik alanlarda da, özel gereksinimli bireylerin tedavisinde de tamamlayıcı bir yöntem olarak oldukça önemlidir. Genel olarak Müzik Terapi bireylerin fiziksel, psikolojik, sosyal ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamada müziği ve mü- zik aktivitelerini kullanan bir uzmanlık dalıdır ve diğer tedavi şekillerinden oldukça farklıdır. Müziğin beyinde nasıl işlendiği, çalgı çalarken ya da dinlerken psikolojik, fizyolojik ve nörolojik hangi değişimlerin gerçekleştiği terapi seanslarında gözlemlenebiliyor. Merkezimizde kullanılan yöntemler diğer tedavi şekillerinden oldukça farklıdır. 

Uyguladığımız araştırma yöntemleri; klasik gözlem, anket ve deneylerin yanı sıra EEG çekimleri, tomografi, manyetik rezonans ve doppler sonografisi gibi çeşitli beyin görüntüleme tekniklerinin analizini kapsıyor ve elde edilen veriler müziğin beyinde işlenirken hangi süreçlerden geçtiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bu da Nörobilim dünyasında, nöromüzik terapisi adı altında yeni bir bilim dalı olarak karşımıza çıkıyor. Yeni bir tedavi yöntemi olarak daha efektif bir özellik taşıyor ve davranış biliminde yeni bir nöroformu ile değerlendiriliyor. Multidisipliner yaklaşımla yaratıcı-sanatsal argümanları kullanarak yeni, özgün ve bilimsel yöntemler geliştiriyor ki bu da bizim için çok önemlidir.

TRT MÜZİK DERGİSİ