Nöropazarlama geleceğin mesleği olacak

Abone ol

google news logo
Giriş30 Aralık 2015
Güncelleme10 Nisan 2023

Gelişen teknolojiler, eğitimden sağlığa günlük yaşantımızdan davranışlarımıza kadar pek çok konuda belirleyici oluyor. Kişilerin satın alma ve tüketim davranışlarını belirleyen etkenleri araştıran nöropazarlama, reklam ve pazarlamanın tüketici üzerindeki etkileri ile ilgili çalışmalar yapıyor. Üsküdar Üniversitesi Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı ile bu alanda çalışacak akademisyenler yetiştiriyor.

Prof. Dr. Nazife GüngörÜsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nazife Güngör, Türkiye’de ilk ve tek olan Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı ile donanımlı akademisyenler yetiştirilmesinin amaçlandığını söyledi. Son yıllarda bilim dünyasında özellikle beyin ve beynin bilinmezleri ile ilgili çalışmaların arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Güngör, şöyle konuştu:

“İnsanlığın sırrı beyinde. Bilim insanları insanı anlamak için insanın kara kutusu olan beynin hala bilinmez olan şifrelerini çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin nörobilim, psikoloji, iletişim ve pazarlama alanında uzman akademisyenlerinin ortak çabalarıyla Türkiye’de bir ilk ve tek olarak açılan Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı da bu odaklanmanın önemli bir yansıması.

Beyindeki bazı alanlar satın almaya yönlendiriyor

İnsanın bütün tavır ve davranışları gibi satın alma ve tüketim davranışlarının da ağırlıklı olarak beyinden kumanda edildiği anlaşıldı. İnsanın beynindeki birtakım alanlar insanda çeşitli ürün ve hizmetlere ihtiyaç yaratarak onları, satın almaya yöneltiyor. Beyinde ihtiyaç yaratmaya dönük bu alanların ise reklam, tanıtım, pazarlama gibi dış dinamikler tarafından kumanda edildiği sanılıyor.

Bu alandaki çalışmalar ise nöropazarlama alanında yoğunluk kazanıyor. Batılı ülkelerde son on yıldan beridir gerek akademik çevrelerin dikkatini çeken gerekse pazarlama stratejistleri tarafından uygulama alanında kullanılmaya başlanan nöropazarlama teknikleri Türkiye’de de fark edilmeye başlandı.

Üsküdar Üniversitesi’nde ilk uzmanlar yetişiyor

Davranış bilimleri odaklı Üsküdar Üniversitesi de nöropazarlamanın hem bilimsel anlamda hem de pazarlama stratejileri açısından yıldızı parlayan bir alan olduğunu fark ederek Türkiye’deki ilk yüksek lisans programını açtı ve Türkiye’nin alandaki ilk uzmanlarını yetiştiriyor.

Program nörobilim, iletişim, psikoloji ve pazarlama alanında uzman, uluslararası düzeyde bilinen oldukça nitelikli akademisyenlerle sürdürülüyor. Programda ders veren akademisyenler arasında Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, Prof. Dr.  Tayfun Uzbay, Doç.Dr. Sinan Canan, Dr. Oytun Erbaş, Dr. Cumhur Taş gibi  isimler yer alıyor.

Nöropazarlama alanında bilim insanı ve kalifiye danışmanlar yetiştirmek amacıyla açılan  program pazarlama, iletişim, nörobilim ve psikoloji olmak üzere dört sacayağından oluşuyor.

Üsküdar Üniversitesi, bu dört alanda gerek akademik kadrolarıyla gerekse de fizik koşullarıyla (FMRI, EEG laboratuvarları, teknolojik altyapısı vb. ) sahip olduğu uluslararası standartlarla öğrencilerine bu alanda çok önemli imkânlar sunuyor.

Şu an üçüncü yılında bulunan programa gerek akademik gerekse de pazarlama uygulamacıları tarafından büyük ilgi gösteriliyor. Nöropazarlama Yüksek Lisans derecesine sahip olacak kişiler bir yandan akademik alanda iletişim, işletme, halkla ilişkiler, reklamcılık, pazarlama gibi alanlarda kariyerlerini ilerletme şansına sahip olurken bir yandan da pazarlama uygulamalarında nöropazarlama danışmanlığı verebilecek niteliğe sahip olacaklar.

Bugün pazarlama alanında bilinen strateji ve uygulamaların artık önemli ölçüde tıkandığı gözleniyor. Pazarlama işiyle uğraşanlar sektörde kalabilmek ve güçlenebilmek için bir fark yaratmak ihtiyacı içinde bulunuyor. Nöropazarlama alanı bu açıdan önemli bir şans ve fırsat yaratabiliyor. Günümüzde pazarlama şirket ve stratejistleri, Batılı uzmanlarından yüksek fiyatlara nöropazarlama  danışmanlık hizmeti satın almaya başlamış bulunuyorlar.

Her geçen gün daha da önem kazanan bu alanda Üsküdar Üniversitesi Nöropazarlama Yüksek Lisans Programı gerek Türkiye’de gerekse uluslararası düzeyde önemli bir açığı kapatacak.  

Nöropazarlama alanında Türkiye’nin ilk kalifiye uzmanları Üsküdar Üniversitesi’nde yetişiyor”

Nöropazarlamanın Türkiye’de önemi yeni yeni fark edilmeye başlanan bir alan olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Güngör, “Nöropazarlama yakın bir gelecekte önemli bir meslek dalı olmaya aday görünüyor. Dolayısıyla Türkiye’nin ilk ve tek Nöropazarlama Yüksek Lisans Programını bünyesinde açmış olan Üsküdar Üniversitesi de bu alanda öncülük yapıyor olmanın haklı gururu içerisinde. Nöropazarlama, iş ve meslek hayatında fark yaratmak isteyen, dokunulmamış bir alana “ilk dokunuşu ben yapmak istiyorum” diyenler ve yaratıcılıkta sınırlara tahammülü olmayanlar için uygun bir alan” diye konuştu.