NPGRUP Ailesi İftar Programında bir araya geldi

Abone ol

google news logo
Giriş13 Temmuz 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

NPGRUP Ailesi İftar Programında bir araya geldiÜsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi ailesi geleneksel iftar programında bir araya geldi. Hilton Kozyatağı’nda gerçekleştirilen yemeğe yaklaşık bin kişi katıldı. Katılımcılara ailemin değerli bireyleri olarak seslenen Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aile bağlarını güç­lendiren, bütün kötü huylarından arınmaya vesile olması açısından önem taşıyan Ramazan’da kalabalık bir aileye sahip olduğum için çok mutlu ve gururluyum dedi.

Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nin geleneksel hale getirdiği iftar programı bu yıl Hilton Kozyatağı’nda gerçekleştirildi.

Yemeğe Mütevelli Heyeti Başkanı Furkan Tarhan, Mütevelli Heyeti Üyesi Fırat Tarhan, Genel Sekreter Selçuk Uysaler, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Konuk, Fakültelerin dekanları, akademisyenler, hekim, psikolog, uzman ve idari personelin bulunduğu yaklaşık bin kişi katıldı.

Samimi bir ortamda gerçekleştirilen programda konuşma yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ‘İftar Programı’nda sizlerle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyuyorum.

Mübarek Ramazan ayında bu davete katılan ve aynı sofranın etrafında bir araya geldiğimiz herkese öncelikle teşekkür ederim.

Biliyorsunuz, Ramazan ayı insanın arınma dönemi oluyor. Psiko­lojik arınma dönemi, manevi yıkanma dönemi, insanın kötü huylarından, kötü alışkanlıklarından arınma iyi ve güzel şey­lere niyetlendikleri bir ay. Ramazan ayının, aile bağlarını güç­lendiren, bütün kötü huylarından arınmaya vesile olan önemli bir etkisi de bulunuyor. Ramazan’ın kişiye, aileye, bireye faydası olduğu gibi sosyal olarak da faydaları var. Bu neden­le toplu teravihler kılınması, toplu iftarların verilmesi, toplumdaki sosyal bağları güç­lendiriyor. Kardeşlik bağlarını güçlendiriyor. Bu akşam ramazan vesilesi ile tüm Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Ailesi olarak bir araya geldiğimiz için, bu kadar kalabalık bir aileye sahip olduğumuz için çok mutlu ve gururluyum.

Pek çoğunuzun bildiği gibi 1998 yılında çıktığımız bu yolda sizlerin de katkısı ile kısa zamanda çok uzun bir yol aldık. Bugün hastanemiz, polikliniklerimiz, üniversitemiz ve üniversitemize bağlı yerleşkelerimizle davranış bilimleri ve sağlık alanında benzersiz bir yapıya sahibiz. Bir yandan hastanemiz altında toplum sağlığı için canla başla çalışırken öte yanda üniversitemizde geleceğin bilim insanlarını yetiştiriyoruz. Giderek  büyümeye devam ediyoruz. Güzel gelişmeler yaşıyoruz. 50 yatak kapasiteli hastanemiz yakında 200 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye başlayacak. Üniversitemiz 700 öğrenci ile başladığı eğitim hayatına 6000’den fazla öğrenci ile devam ediyoruz. Bu sene öğrenci sayımız 10 bini aşacak.  Üniversitemizin kurulduğu günden itibaren en büyük hedefimiz olan Türkiye’nin ilk Beyin Parkını kurma hayalimizi gerçekleştirmek üzereyiz. 19 Mayıs 2015 tarihinde Washington’da Beyaz Saray’da Brain Initiative Komisyonu Başkanı ve heyetiyle bir araya geldik. Bu görüşme sonunda önemli görevler üstlendik.

Biz hem hastane hem üniversite olarak katılımcılık, çoğulculuk, özgürlükçü, eleştirilebilirlik ilkelerini benimseyerek her türlü görüşü kucaklıyoruz. Bilimin ve toplum sağlığı yolunda ilerleyen bir grubuz. Bu yaklaşımımızla bugüne kadar çok önemli başarılara imza attık. Bildiğiniz gibi her zaman önceliğimiz insan ve insani değerlerimizi kaybetmemek. Önce insanı anlayarak yolumuza devam ediyoruz. Eğitim verdiğimiz çocuklarımıza da önce kaybetmemeleri gereken değerleri, iyi insan olmanın önemini anlatıyoruz. Anne Babalara nasıl iyi ebeveyn olabilecekleri konusunda eğitimler veriyoruz.  “Hayatı Farket Bağımsızlığını İlan Et” projemizle 3000 kişiye dokunduk. Uyuşturucu ile ulusal mücadelede Türkiye’nin stratejik ortağıyız. Çocuklarımızın uyuşturucu tuzağına düşmemesi için her türlü bilimsel ve toplumsal çalışmaları yapıyoruz. Bu alanda siz de bizim yanımızda olun ve çalışmalarımıza destek verin.

Sözü uzatmadan bu mübarek akşamda sizlerle birlikte olmaktan ve aynı iftar sofrasında bulunmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinize afiyet olsun.

NPGRUP Ailesi İftar Programında bir araya geldi 2