Prof. Dr. Nazife Güngör “Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri” nde konuştu

Abone ol

google news logo
Giriş18 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Göngör, Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele moderatörlüğünde “Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri’’  kapsamında “Yeni Medya ve İletişim Kuramları” üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Nazife Güngör “Yeni Medya Sosyolojisi Seminerleri” nde konuştuMarmara Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde Prof. Dr. Nazife Güngör medyanın bir aracı olduğunun, medyaya kimlerin neden ihtiyaç duyduğunun medyanın kimler arasında aracı olduğunun bilinmesi gerektiğini belirterek sözlerine başladı.

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Nazife Güngör, “İnsan, düşünen ve bilmek isteyen bir varlıktır. Bu nedenle bu sistem içerisinde bilgi de kontrol altındadır. Bilgiyi sistem içinde kontrol edemezseniz kimin ne düşüneceğini, üreteceğini ve yayacağını bilemezsiniz. Medya da ilk zamanlardan bu yana bilginin her türlü aktarım alanıdır. Herkesin kendi yansımasını gördüğü ve yönetenler ile yönetilenler arasında bir aracıdır.’’ diyerek medyanın bilgi aktarımındaki önemine işaret etti.

Katılımcıların sorularıyla devam eden seminerde Dekan Güngör, kitle kültür ve popüler kültüre, pozitif bilimlerin önemine, sanayi-kentleşme-modernleşme kavramlarına değinirken “Kitle toplumu kuramına göre homojen toplum edilgen ve pasif bireylerden oluşur. Bu bütün atomik bireylerin oluşturduğu toplum sürü gibidir rahatlıkla biçimlendirilebilir.” şeklinde konuştu.

Geçmiş dönemdeki kahvehane ve birahane kültürünün iletişimde, bilgilenmede ve etkileşimde önemli bir yeri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Güngör, “Günümüzde de teknoloji ile beraber medya bilgi aktarımı konusunda önemli bir mecra ve bu mecrada bilinçli olmak gereklidir çünkü bir araç olan medyanın arkasında bir güç vardır. Ancak hatalarımızı, sevap ve günahlarımızı her şeyimizi yüklediğimiz yeni medya kavramını da kendimizin ürettiğini, biçimlendirip doldurduğumuzu unutmamalıyız.” sözleriyle medyayı kullanırken bilinçli olmanın önemini açıkladı.

Nazife Güngör, yeni medya kavramının etkileşimlerini anlatarak ve katılımcıların sorularını yanıtlayarak konuşmasını sonlandırdı. Yoğun bir ilgiyle karşılanan seminer, Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele’ ın Güngör’e verdiği teşekkür çiçeğiyle sona erdi.

ÜHA