Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile bütünlüğünü önemseyen aile danışmanları yetiştirmeliyiz”

Abone ol

google news logo
Giriş01 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile bütünlüğünü önemseyen aile danışmanları yetiştirmeliyiz”Üsküdar Üniversitesi, 5’inci dönem Aile Danışmanlığı mezunlarını verdi. Aile danışmanları sertifikalarını Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın elinden alırken Tarhan konuşmasında önemli başlıklara dikkat çekti. Koruyucu aile çalışmalarının önemini hatırlatan Tarhan, bireyi önemseyen batı tipi aile danışmanlarından ziyade ailenin bütünlüğünü önemseyen danışmanların yetiştirilmesinin hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Özgün ve referans eğitim içeriğiyle Türkiye’nin en kapsamlı “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” eğitimi veren Üsküdar Üniversitesi, 5’inci dönem mezunlarını da verdi.

Mezuniyet için Nermin Tarhan Konferans Salonunda tören düzenlendi.

Davranış bilimleri ve sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesinde profesyonel bir kadrodan 300 saati teorik, 150 saati uygulamalı eğitim, 30 saati de süpervizyon olmak üzere toplam 450 saatlik eğitim alan adaylar düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

AİLEMER’in düzenlediği eğitimi başarıyla tamamlayanların ödüllendirildiği törene mezun olan aile danışmanları ve aileleri katıldı.

AİLEMER Müdürü ve Sertifika Programı Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Nadire Gülçin Yıldız’ın açılış konuşması yaptığı programda Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sırrı Akbaba da sertifikalarını alan danışmanları kutladı.

Mezun olan aile danışmanlarına son ders niteliğinde bir konuşma yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan önemli başlıklara dikkat çekti. Dara verimli, geniş kesime yönelik bir programı hedeflediklerinin altını çizen Tarhan dünyanın en büyük yarasının bugün, aile içinde yaşanan şiddet, ihmal ve istismar olduğunu söyledi. Tarhan şöyle konuştu:

“ Bugün 3. Dünya Savaşı yaşanıyor. Toplumsal yozlaşma var. Dünyanın ciddi sorunu bu. Herkes kendini değiştirmeye çalışmalı. Aile içi yaşanan anlaşmazlıkların çözümü önemli tabiiki ancak koruyucu aile çalışmalarını önemsemeliyiz. Bunun için aile, evlilik okulları programları dikkate alınmalı. Gelecek nesiller gözlemliyoruz ki benmerkezci, hedonist, konformist gençlik var. Bunun bir bedeli olacak. Uzmanlar olarak pes etmememiz gerekiyor. Ailenin bütünlüğüne önem veren aile terapistleri yetiştirmeliyiz. Bireyi önemseyen batı tipi aile danışmanları değil.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile bütünlüğünü önemseyen aile danışmanları yetiştirmeliyiz” 2Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Aile bütünlüğünü önemseyen aile danışmanları yetiştirmeliyiz” 3