Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Siyasetteki düşmanlığı kadınlar azaltabilir”

Abone ol

google news logo
Giriş09 Aralık 2016
Güncelleme10 Nisan 2023
Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Siyasetteki düşmanlığı kadınlar azaltabilir”

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları tarafından organize edilen ‘Seçilmiş Kadınlar ve İnsan Hakları Sempozyumu’ na katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türk kadınının siyasetteki durumunu psikolojik açıdan ele aldı. Tarhan; “Şu an siyaset sahnesindeki düşmanlığı kadının, erkekten daha güçlü olan empati yönüyle azaltabiliriz.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve üst düzey yöneticilerin katıldığı sempozyumda söz alan konuşmacılar, kadının Türk siyasetinde dünü ve bugünü de değerlendirdi.

Cumhuriyet döneminden günümüze kadar gelen süreci ve şu an ki durumu ele alan kadın siyasetçilerin ortak isteği, kadının siyaset arenasındaki yerini daha da güçlendirilmesi oldu.

Türk siyasetinde empati yok
Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Siyasetteki düşmanlığı kadınlar azaltabilir” 2
‘Siyaset ve Kadın Psikolojisi’ başlıklı bir konuşma yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gelişmişlik düzeyi artan Türkiye’de kadınların siyasete katılımının da arttığını belirten Tarhan, kadınların kendi haklarına sahip çıkmalarıyla Türk siyasetinde kadınların daha güçlü olduğu ve daha fazla rol almaya başladıklarını söyledi. Bunun kadınların başarısı olduğunu ifade eden Tarhan kadınların kararlılığına vurgu yaptı.Türkiye’nin en büyük ihtiyacının diyalog olduğunun altını çizen Tarhan şu değerlendirmelerde bulundu;

Siyasi düşmanlığı kadınlarla aza indirebiliriz…

“Şu an ülkemizdeki siyasi düşmanlığı kadınları siyasete daha fazla dahil ederek ve onların erkeklerde çok fazla olmayan empati ve duygusal zeka gücünden yararlanarak en aza indirebiliriz. Artık kadın ve erkeğin sosyal rolü değişti. Kadınların siyasette bu kadar yer alması büyük bir başarıdır. Dünya’da artık fiziksel gücün yerini bilgi gücü almıştır, erkeklerin güce bağlı egemenliği azalmaktadır.”

Anne ve eş rolü terk edilmemeli

Kadınların Türk siyasetine katkısını her fırsatta vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sosyal yaşantımızla ilgili önemli bir de uyarı yaptı. Tarhan; “Kadınlar siyasi ve sosyal hayatta güçlü olmalı ancak eş ve anne rolünü de terk etmemeli. Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımızı annelerimiz yetiştiriyor. Bu rolü bir kenara bırakmamalıyız.” şeklinde konuştu.

Değerlendirmeleri ve tespitleri ilgiyle dinlenen Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Şeyma Döğücü tarafından bir ödül takdim edildi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan; “Siyasetteki düşmanlığı kadınlar azaltabilir” 3