Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a 9. Kocaeli Kitap Fuarında yoğun ilgi

Abone ol

google news logo
Giriş15 Mayıs 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
0Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a 9. Kocaeli Kitap Fuarında yoğun ilgi

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kocaeli’nde bu yıl 9’uncusu düzenlenen Kitap Fuarına katıldı. Kocaelililerle “Aile İçi İletişimde Sık Yapılan Hatalar” başlıklı söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aileyi ayakta tutmak için altın önerilerde bulundu. Tarhan söyleşinin ardından okurlarına TİMAŞ Yayınları standında kitaplarını imzaladı. Tarhan’a Kocaelililerin ilgisi oldukça yoğundu.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan kitap imza-söyleşi programları kapsamında hafta sonu, Kocaeli’nde bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Kitap Fuarı’na katıldı.

Türkiye’nin en büyük fuarı olan organizasyonda Prof. Dr. Nevzat Tarhan önce Kocaelilerle “Aile İçi İletişimde Sık Yapılan Hatalar” konulu söyleşide buluştu.

Konuşmasında duygusal durumların beyin kimyasına etkisi konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, beynin işleyişi, yapısı, psikiyatrik hastalıkların beyinde ne gibi değişiklikleri beraberinde getirdiğine dair çıktıları katılımcılarla paylaştı.

İlgisizlik negatif ilgiden daha zararlı!

Çocukluk çağı travmalarına da dikkat çeken Tarhan, ileriki yaşlarda yaşanan birçok psikiyatrik rahatsızlıkların nedeninin çocukluk çağında yaşanan travmalardan kaynaklandığını söyledi. Çocuk büyütmenin veballi bir iş olduğunun altını çizen Tarhan, çocuğu üvey evlat duygusu ile büyütmenin, çocuktan bir tebessümün esirgenmesinin ihmal ve istismar olduğunu kaydetti. Çocuğu yok saymanın da duygusal ihmal olduğunu belirten Tarhan, ilgisizliğin negatif ilgiden daha zararlı olduğunu söyledi.  
Bilim dünyasının günümüzde başarılı ve mutlu olmanın yolunu araştırdığına dikkat çeken Tarhan, evlilikte duygusal zekâ çalışmalarının önem kazandığını ifade etti. Duyguların eğitimi önemli diyen Tarhan,  dinamik bir öğe olan aileyi ayakta tutmanın ipuçlarına dair ise şunları paylaştı.

“Sağlıklı yaşamak için bilinçli olunmalı. Ailelerin de kişilikleri vardır. Duygusal ihmal en büyük travmadır. Aile bireylerinin birbiriyle olan duygusal ihtiyaçlarını iyi karşılamaları gerekir. Aile tutum kalıpları bağlamında aile rol tutumlarını yine sağlıklı yapabilmeyi başarmalıdır. Aileyi bir arada tutan değerler vardır. Meşveret, eşitlik, özerklik, hakkaniyet, saygı, sevgi, güven, paylaşımcılık, maddi ve manevi kazanımlar bu değerlerdendir. Bu değerlere sahip çıkmalı, yaşatmalıyız.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a 9. Kocaeli Kitap Fuarında yoğun ilgi 2

Aile güven yuvası haline getirilmeli!

Son sığınık aileyi güven yuvası haline getirebilmeli diyen Tarhan, aile bireylerinin bir birine zaman ayırabilmesi gerektiğini söyledi. Birlikte zaman geçiren ailelerde boşanma oranının çok daha az olduğunu belirten Tarhan, 4S kuralı; sevgi, saygı, sabır, saadet in öneminin altını çizdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a 9. Kocaeli Kitap Fuarında yoğun ilgi 3

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a yoğun ilgi, söyleşinin ardında TİMAŞ Yayınları standında gerçekleştirilen kitap imzada da sürdü.

Tarhan’ı seven çok sayıda okur, kitaplarını imzalatmak için uzun kuyruklar oluşturdu.

Okurlarına kitaplarını imzalayan Tarhan, onlarla sohbet de etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a 9. Kocaeli Kitap Fuarında yoğun ilgi 4