Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış”

Abone ol

google news logo
Giriş31 Mayıs 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
0 Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış”

Üsküdar Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” unvanı verilen Amerikalı ünlü Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Norman Moore, bütünleşik tedavinin önemine dikkat çekerek psikiyatrinin diğer tıp alanlarından ayrılmaması gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Norman Moore, “NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde tüm tıp dallarının birleştiğini gördüm. Burada bilimin üretilmesi için herşey var. Bu hastane bu özel konuda dünyada liderliği almış durumda, bu başarınızdan dolayı sizi kutluyorum” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Senatosu, Amerikalı ünlü Psikiyatri Uzmanı Prof.  Dr. Norman Moore'a Temel Nöropsikiyatrik ve Klinik alanlardaki Elektrofizyoloji çalışmalarının yanı sıra Türk Elektrofizyoloji bilimine destekleri, genç meslektaşlarına tecrübelerini en iyi şekilde aktarımı, alanında literatüre katkıları ve uluslararası alandaki önemli temsil çalışmaları dolayısıyla “Fahri Doktora” unvanı verdi.

Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış” 2

Prof.Dr. Nevzat Tarhan, cübbesini giydirdi

Fahri Doktora Takdim Töreni, NPİSTANBUL Beyin Hastanesinde gerçekleştirildi. East Tennessee State Üniversitesi  Psikiyatri  Profesörü ve Psikiyatri Departmanı  Araştırma Bölüm Direktörü Prof. Dr. Norman Moore’a cübbesini giydiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Fahri Doktora Diplomasını takdim etti.

Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış” 3

Prof. Dr. Moore: “Bu hastaneden çok etkilendim”

Törenden önce Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’ni gezen Prof. Dr. Norman Moore, en son teknoloji ile donatılan hastanede tedavi imkanlarının son derece gelişmiş olduğunu belirterek  hastaneyi hem teknoloji hem de mimari açıdan çok beğendiğini ifade etti. Prof. Dr. Moore, “Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın daha önce kurduğu hastaneyi de görmüştüm. O zaman bile İngiltere’de Amerika’da ve Avustralya’da bir benzeri olmadığını görmüştüm ama bu sefer geldiğimde gördüm ki daha da geliştirmiş. O nedenle bu hastanenin dünyada bir eşi benzeri yok. Sadece bilimsel olarak etkilenmedim, mimari olarak da çok etkilendim. Mimarının Nevzat Tarhan Bey’in kız kardeşi olduğunu öğrendim” diye konuştu.

NPSİTANBUL Hastanesi’ne gelmeden önce TMU ile ilgili bir toplantıda olduğunu belirten Prof. Dr. Moore, “Orada şu konuşulmuştu. Fonksiyonel MR depresyonu tiplerine ayırabiliyor ve buradan yola çıkıp depresyonu tiplerine ayırıp çeşitli kimyasal çalışmalarla devam edilebilir diye düşündüm. Burada gördüm ki Fonksiyonel MR çalışmaları yapılıyor ve Nevzat Bey’e daha önce yapılmış çalışmaları burada da yapabileceğimizi söyledim” dedi.

Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış” 4

Prof. Dr. Moore: “Burada bilimin üretilmesi için her şey var”

Psikiyatrinin diğer tıp alanlarından ayrılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Moore bütünleşik tedavinin önemine değinerek “Ben aslında bütünleşik derken nörolojiyi kastetmiştim ama burada tüm tıp dallarının birleştiğini gördüm. Psikiyatri öğrencilerine ders anlatırken özellikle psikiyatrist olmak istemeyenlere daha çok şey anlatmaya çalışıyorum çünkü bunların diğerlerinden daha fazla psikiyatri hastası göreceğini düşünüyorum. Bu hastanedeki entegrasyon çok önemli ve ilişkileri her yönden benimsemiş. Burada bilimin üretilmesi için her şey var. Bu hastane bu özel konuda dünyada liderliği almış durumda, bu başarınızdan dolayı sizi kutluyorum” dedi.


Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış” 5

Prof.Dr. Norman Moore kimdir?

Prof.Dr. Norman C. Moore, Amerikan Doğu Tennessee Üniversitesi Quillen Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü'nde profesör ve Araştırma Direktörüdür. 1 Ağustos 1938’de doğdu. Tıp alanındaki lisans eğitimini İrlanda’daki Queen’s Üniversitesinde 1964 yılında tamamladı. Aynı üniversitede doktora yaptıktan sonra Londra’da Royal Air Force’da Psikiyatri üzerine eğitimler aldı. 1990 yılında Harvard Üniversitesi’nde “Biyomedikal Araştırma Yönetiminde İleri Eğitim Programı”nı bitirdi. Klinik EEG ve Nörobilim dergisinin 10 yıldan fazla bir süre baş editörlüğünü yaptı. ADHD ve depresyon üzerine yapılan büyük bütçeli ve uluslararası i-SPOT çalışmalarının iki bilim danışmanından biri olan Prof.Dr. Moore, birçok saha araştırmasının baş araştırıcılığını yaptı. Florbetabir maddesinin beyindeki amiloidi tespit etmek kullanıldığı PET (Pozitron Emisyon Tomografisi) çalışması için seçilen 15 araştırma ekibinden birinin yürütücülüğünü yaptı. Bu PET taramasının Alzheimer hastalığının teşhisinde otopsi kadar geçerli olduğu kanıtlanmıştır.Prof.Dr. Norman Moore, Azheimer hastalığının tedavisi üzerine yapılan birçok monoklonal antikor çalışmasına katıldı. Bu araştırmalar plakların beyinden antikorlarla çıkartılabileceğini gösterdi. Monoklonal antikorların erken evrede özellikle hastalığın ilerlemesini durdurduğu gösterildi. Güncel çalışmalar Alzheimer hastalığı geliştirmeden önce hafif kognitif bozukluğu olan hastalardan plakların çıkarılmasının yararları üzerine yoğunlaşmaktadır. Prof. Norman Moore Klinik TMS Derneği Araştırma Komisyonu üyesidir ve burada ileri düzey depresyonda Trans-Kraniyal Manyetik Uyarım tedavisi ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.

Prof.Dr. Norman Moore: “Bu hastane dünyada liderliği almış” 6

Amerikan Psikiyatri Derneği ve Royal College Psikiyatri Derneği tarafından verilmiş dört yüksek onur derecesi bulunan Prof. Dr. Moore, ayrıca Zihinsel Hastalık Araştırma Ödülü, Örnek Psikiyatrist Ödülü, Yılın Seçkin Araştırmacısı Ödülü, Tıp Öğrenci Eğitiminde Mükemmellik Ödülü olmak üzere farklı kurumlarca verilen ödüllerin de sahibidir. Prof. Dr. Norman Moore’un 98 bilimsel makalesi bulunmaktadır.