Prof.Dr. Sevil Atasoy, BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’na ikinci kez seçildi.

Abone ol

google news logo
Giriş11 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023

BM’de en çok oyu alan Prof.Dr. Atasoy, ABD ve Rusya’nın  adaylarını geçti.

Prof.Dr. Sevil Atasoy, BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’na ikinci kez seçildi.Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Birleşmiş Milletlerin 13 kişilik Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’na yeniden seçildi. Newyork’ta yapılan seçimlerde Prof.Dr. Atasoy, ABD ve Rusya’nın da aralarında bulunduğu 16 adayın tamamını geride bıraktı. Kurulun ambargo yetkisi de bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, 2017-2022 arası görev yapmak üzere Birleşmiş Milletler (BM)  Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’na yeniden seçildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından aday gösterilen Prof.Dr. Atasoy, Newyork’ta yapılan seçimde 16 adayın tamamını geride bırakarak en yüksek oyu aldı. 13 üyeden oluşan BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’nun ambargo yetkisi de bulunuyor.

Seçimlerde 54 ülke oy kullandı. Prof.Dr. Atasoy, 54 oyun 40'ını alarak birinci olurken Türkiye'yi ABD ve Rusya izledi.

Üsküdar Üniversitesi Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi ( ŞİDAM) Müdürü de olan Prof.Dr. Sevil Atasoy, daha önce başkanlığını üstlendiği kurula ikinci kez seçilmiş oldu.

Prof.Dr. Atasoy, 2017-2022 yılları arasında görev yapacak. Prof.Dr. Atasoy, 2005 – 2010 arasında görev yapmış olup, başkanlığını üstlenmiş ilk Türk vatandaşı ve kurulun yüz yılı aşan tarihinde ikinci kadın başkanı olarak görev yapmıştı.

Üsküdar Üniversitesi bağımlılıkla mücadele için çalışıyor

Üsküdar Üniversitesi bünyesinde de bağımlılık ve toksikolojiyle ilgili çalışmalar yürütülüyor.

Prof.Dr. Sevil Atasoy, BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’na ikinci kez seçildi. 2Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSBAUMER), bağımlılık alanında bilimsel araştırmalar yapmak, projeler üretmek, yürütülen projelere ortak olmayı hedefliyor. ÜSBAUMER, böylece ulusal ve uluslar arası kuruluşlara, gerçek ve tüzel kişilere hizmet içi eğitim kursları, konferanslar, çalıştaylar, seminerler ve sertifika programları düzenleyerek toplumdaki her kesimi doğrudan ya da uzaktan eğitim yoluyla bilgilendirmeyi ve bilinçlendirmeyi hedefliyor.