Prof. Dr. Tayfun Uzbay hukukçulara “Tutukluluk ve Beyine Etkisi” ni anlattı

Abone ol

google news logo
Giriş11 Nisan 2014
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Prof. Dr. Tayfun Uzbay hukukçulara “Tutukluluk ve Beyine Etkisi” ni anlattıÜsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Uzbay, İzmir Barosu tarafından düzenlenen “ Tutukluluk ve Beyin Üzerine Etkileri” başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Tutukluların psikolojik, nörolojik ve psikiyatrik yaşadığı sorunları bilimsel veriler ışığında anlatan Uzbay, dürtüsel vicdana vurgu yaptı. 

İzmir Barosu tarafından "Tutukluluk ve Beyin Üzerindeki Etkileri-Hukuk, Adalet, Vicdan ve Etik Çerçevesinde Bilimsel Bir İrdeleme" başlıklı konferans Alsancak Konferans salonunda gerçekleştirildi. Konferansa Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay konuşmacı olarak katıldı. Konferansa İzmir Baro Başkanı, çok sayıda avukat ile CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven de dinleyici olarak katıldı.

Beyin ve stres ilişkini bilimsel veriler ışığında, yapılan bilimsel çalışmalar kapsamında anlatan Prof. Dr. Uzbay, tutukluların biyolojik, nörolojik, psikolojik ve psikiyatrik maruz kaldıkları durumları değerlendirdi.

Stres altındaki kişide kortizon salgısının arttığına dikkat çeken Uzbay, tutuklanan kişinin beyninde tutukluluğa bağlı olarak birtakım değişiklikler söz konusu olduğunu söyledi.

Kişinin tutuklanmayla bir anda alıştığı yaşam biçiminin farklılaştığını ifade eden Uzbay, kişinin sınırsız mekân sınırlı zamandan bir anda sınırlı mekan sınırsız zamana geçtiğini belirtti. Uzbay böylece de gecelerin hızlı, gündüzlerin yavaş geçtiğini, biyolojik ritminde kişilerin bozulmalar yaşanabildiğini kaydetti.

Prof. Dr. Tayfun Uzbay hukukçulara “Tutukluluk ve Beyine Etkisi” ni anlattı 2Tutuklu olanların her şeye inanır hale geldiğini ve kimi söylemlerin onlarda af yanılmasına neden olduğunu vurgulayan Uzbay, inanılan şeylerin beklentileri karşılamaması halinde o kişilerde riskli durumların söz konusu olabileceğini belirtti.

Konuşmasında adalet, vicdan, sosyal ve çekirdek vicdandan bahseden Prof. Dr. Uzbay, vicdan için genetik ve dürtüselliğin önemli olduğunu ifade etti.

Araştırmaların hayvanların daha dürtüsel davranıp insanların mazeret ürettiğini gösterdiğini belirten Uzbay, otorite telkin olduğunda insanların karşı hemcinslerine zarar verebildiğini gösterdiğini de sözlerine ekledi. Uzbay konuşmasında dürtüsel vicdanın özellikle altını çizdi.