Prof. Dr. Tayfun Uzbay: "Rahat durmadım, icat çıkardım"

Abone ol

google news logo
Giriş04 Ocak 2017
Güncelleme10 Nisan 2023
0
Prof. Dr. Tayfun Uzbay: Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Tuzla Behiye Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi'nde düzenlenen konferansta "Türkiye'de Nobeli Düşlemek ve İcat Çıkarmak" isimli bir sunum yaptı. Anlatımını, bilimsel hayatı boyunca yaşadıkları üzerinden yapan Uzbay'ın bilgi ve tecrübeleri, öğrenciler tarafından ilgiyle dinlendi.

Tüm yaşantısını bilime, araştırmalara adayan ve hayatı boyunca hayallerinin peşinden koşan Prof. Dr. Tayfun Uzbay, bilimsel başarıda kilit noktanın azim ve doğru iklimde bulunmak olduğunu vurguladı.

Çok defa yabancı devletlerde iş teklifleri aldığını ancak bunların hepsine hayır cevabı verdiğini belirten Uzbay; "Çocukluğumdan beri bilim özellikle nörobilimle ilgileniyorum. Çok uzun zamandır bu konuda çalışmalar yapıyorum ve birçok icat çıkardım. Amerika ve Avrupa devletlerinden takdir toplayan araştırmalarım sonucunda, birçok kez iş teklifleri aldım. Çalışmalarımı farklı ülkelerde yürütmem istendi ama ben doğup büyüdüğüm topraklara, ülkeme faydalı olmak için Türkiye'den ayrılmadım. Burada araştırmalarımı sürdürdüm. Beyin göçüne izin vermedim. Sizler de buna izin vermeyin. Ancak çalışmaktan da vazgeçmeyin, yılmayın. Rahmetli babaannem icat çıkarma diye hep bana kızardı ama ben rahat durmadım, çıkardım." dedi.

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim insanı Aziz Sancar'dan örnek veren Prof. Dr. Tayfun Uzbay, Türkiye her zaman yeni Aziz Sancarlar çıkaracak potansiyeli sahiptir, ilerleyen yıllarda yine Nobel Ödülü kazanacak bilim insanlarımız olacaktır, dedi.