Psikoterapist olmanın püf noktaları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu.

Abone ol

google news logo
Giriş22 Nisan 2016
Güncelleme10 Nisan 2023

Sigmund Freud Üniversitesi’nde doktora yapan Uzman Psikoterapist Fatma Tuba Aydın, Üsküdar Üniversitesi psikoloji bölümü öğrencilerine psikoterapist olmanın öneminden bahsetti. Avrupa’daki bu alandaki uygulamalardan söz eden Aydın, empatinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Uzman Psikoterapist Fatma Tuba Aydın, psikoterapinin davranışsal bozukluklar konusunda bilimsel metotların kullanılarak yapılan tedavi olduğunu belirtti.  Avrupa’daki psikoterapi uygulamalarından bahseden Aydın, bu alanda Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye göre daha katı metotların kullanıldığını söyledi.

Dünyada 12 ülkede Psikoterapi Kanunu’nun olduğunu belirten Aydın, ilk psikoterapi kanunun İsviçre’de ortaya çıktığını aktardı.

Avrupa’da psikoterapi alanında en çok tartışılan konulardan bahseden Aydın, kimlerin psikoterapist olabileceği konusunun en çok tartışılan konular arasında yer aldığını söyledi.  Bunun altında yatan en önemli noktanın psikoterapist mesleğinin bağımsız bir meslek olarak görülmesi konusunda görüş ayrılıkları olduğunu ifade etti.

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen etkinlikte ülkemizde bu alanda eğitimin sadece tıp ve psikoloji eğitimi alanlara verildiğini vurgulayan Aydın standartların ise Sağlık Bakanlığı, EAP Avrupa Psikoterapi Derneği gibi özel kuruluşlar tarafından belirlendiğini söyledi.

Psikoterapist olmak için bireysel farkındalığın gerektiğinin altını çizen Aydın, empatinin de önemine dikkat çekti.

ÜHA

Psikoterapist olmanın püf noktaları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu.Psikoterapist olmanın püf noktaları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu. 2Psikoterapist olmanın püf noktaları Üsküdar Üniversitesi’nde konuşuldu. 3