Ramazan Bayramı’nda “beraber olabilme” duygusunu yaşayacağız

Abone ol

google news logo
Giriş01 Mayıs 2022
Güncelleme23 Mart 2023

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, bayramların psikolojik iyi oluş üzerine etkilerini değerlendirdi.

Ramazan Bayramı’nda “beraber olabilme” duygusunu yaşayacağız

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bayramların kişilerin psikolojik iyi oluşlarına önemli katkılar sunduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, özellikle pandemi şartlarında geçen iki yılda çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin olumsuz etkileri hissettiğini söyledi. Çağlı, yaklaşan Ramazan Bayramı’nın bu iki yılda hasret kaldığımız “beraber olabilme” duygusunu yaşamak adına çok değerli bir zaman dilimi olduğunu kaydetti. 

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, bayramların psikolojik iyi oluş üzerine etkilerini değerlendirdi.

Geçtiğimiz iki yılın pandemi koşullarında oldukça zor şartlarda geçtiğini hatırlatan Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Artık yeni duyurulan haber ile birlikte maske zorunluluğunun kaldırıldığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. İki seneyi aşkın bir süredir insanlarla etkileşimimizde azalma yaşadığımız, sosyal izolasyonun zaman zaman duygusal izolasyon olarak da yaşadığımız ve zorlandığımız bir sürecin sonuna yaklaşıyoruz.” dedi. 

“Yeniden beraber olabilme” duygusunu yaşamak çok önemli

Pandemi sürecinin çocuklardan yetişkinlere ve yaşlılara kadar herkes için zorlayıcı bir dönem olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Biz yetişkinler bu sürece adapte olmakta güçlük yaşarken elbet çocuklarımızın da bu süreçte zorlandığını ve sabırla bu günleri beklediğini gözlemledik. Bayramın yaklaştığı bu dönemler, belki de hasret kaldığımız bu “beraber olabilme” duygusunu yaşamak adına çok değerli bir zaman.”dedi.

Tedbirleri unutmamalıyız

Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Yine de mümkün olduğu kadar almamız gereken kişisel tedbirleri atlamadan özlediğimiz yakınlarımız, özlediğimiz kalabalık sofralar ve paylaşma duygusunu tadabilmemiz adına özlediğimiz günlere ulaştık. Özellikle çocuklarımızın da bu süreçte tekrar beraber olmanın anlam ve değerini tadabilmeleri ve hatırlayabilmeleri için değerlendirmenizi öneririz.” dedi.

Bayram neşe, mutluluk, beraberlik ve yardımlaşmayı çağrıştırıyor

Bayram denildiğinde zihinlerde “neşe, mutluluk, beraberlik, yardımlaşmak ve paylaşmak” gibi kavramların canlandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, “Bu sebeple tüm bayramlarımızın insana verdiği bu coşku mutluluk hissinin 7’den 70’e ortak olduğunu gözlemliyoruz. Daha coşkulu, daha enerjik, daha mutlu, daha huzurlu hissettiğimizin farkına varıyoruz. Bu noktada önemli olan hususlardan bir tanesi de birlik olabilmek ve beraberlik duygusu. Özellikle paylaşmak, aynı hisleri yaşamak, ortak hisleri paylaşmak, sevdiklerimizle bir arada olmak gibi olumlu duyguları yaşamamıza sebep olan bayramlar genel olarak daha iyi hissetmemize sebep olmaktadır.” diye konuştu.

Paylaşmak psikolojik sağlamlığı artırıyor

İnsanın sosyal bir varlık olduğunu hatırlatan Uzman Klinik Psikolog Cemre Ece Gökpınar Çağlı, paylaşmanın psikolojik iyi oluşa katkıda bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir arada oldukça paylaşabilir, paylaştıkça mutluluklarımızı çoğaltabiliriz. Bu durum da psikolojik sağlamlılık dediğimiz psikolojik iyi oluşumuza katkı sağlayacaktır. Özellikle pandemi döneminde yaşadığımız sosyal izolasyonun kimi zaman duygusal olarak da bizleri izole ettiği günlerden sonra büyüklerimiz, ailemiz ve yakınlarımızla beraber olmak psikolojik açıdan ihtiyacımız olan bir şey haline geldi. Son iki senedir izole şekilde kutladığımız bayramlarımız ve özel günlerimizden sonra artık eski coşkusu ve gerçek anlamıyla bayram kutlamanın zamanı olarak değerlendiriyorum.”