Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan Konya’da Ailede Güven ve Sadakati anlattı

Abone ol

google news logo
Giriş27 Nisan 2015
Güncelleme10 Nisan 2023
0

Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan Konya’da Ailede Güven ve Sadakati anlattıÜsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Çağdaş Aile Derneği ile birlikte düzenlediği konferansa konuşmacı olarak katıldı. Tarhan ailede güven ve sadakat konusunu anlattı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Çağdaş Aile Derneği ile birlikte yürüttüğü “Öfke-Şiddet Diyalektiğinde Kadın Projesi” kapsamında düzenlenen konferansa katılan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Ailede Güven ve Sadakat” konusuna ilişkin önemli bilgiler verdi.

 

 

Aile kavramı yeniden tanımlanıyor

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Hazreti Mevlana’nın felsefesine dünyanın ihtiyacı olduğunu mesleki olarak çok yakından gözlemleyen biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Konya’ya gelerek bir nevi motivasyon yakaladıklarını söyledi. Öfke ve şiddetin negatif tanımları olan bir söylem olduğunu, bunları düzeltmek için arka plandaki sebebi bulmak gerektiğini belirten Tarhan, “Aile kavramı da artık dünyada yeniden tanımlanmaya başladı. Aile için sevgi yuvası deniyor ama güven yuvası demek gerekiyor. Ailede güven ve sadakatin üzerinde durmak öfke ve şiddeti azaltacaktır” diye konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan Konya’da Ailede Güven ve Sadakati anlattı 2Toplumun kültürel yapısının ailede karşılıkları olduğunu, ailede anne-baba rolünün, sosyal rolün aile dinamiğini çok fazla etkilediğini vurgulayan Tarhan, ailenin de birey gibi canlı olduğunu, kişiliği bulunduğunu ifade etti.

Disiplin yumuşak ve devamlı olmalı

Bu çağdaki en önemli şeyin aile içinde kararları birlikte almak ve katılımcılık olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aile içindeki disiplinin önemini de şu sözlerle anlattı: “Aile içinde disiplin kar yağışı gibi olmalı. Kar yağışı yumuşak ve devamlı olursa tutar. Disiplin de öyle. Ayrıca, nasihatlerimizi sözle değil, davranışla yapalım. Sözle değil, davranışla yapılan nasihat kişilik üzerinde etki yapar.”

 

 

Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan Konya’da Ailede Güven ve Sadakati anlattı 3 Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan Konya’da Ailede Güven ve Sadakati anlattı 4